Twitter klient

Před pár dny jsem se zeptal na Twitteru, jestli nemá někdo zkušenosti s nějakým dobrým twitterovým klientem. Když jsem se díval na ty existující, měl jsem pocit, že je zde obrovský prostor pro vylepšení funkcí. Pokusil jsem se tedy sepsat pár bodů, které by měl takový ideální twitklient mít. Napadají vás další?

Používal jsem Twhirl. Když jsem krom osobního twitteru začal psát i dva "pracovní", zjistil jsem, že mi Twhirlí koncept "co účet, to okno" nevyhovuje. Nainstaloval jsem tedy Seesmic. Je to o něco lepší, ale stále ne ideální. Zeptal jsem se (na Twitteru, kde jinde) po tipech. Pár tipů jsem dostal (děkuji), koukal jsem na ně, a pořád mám dojem, že žádný klient nenabízí to, co chci já. Co tedy chci a jak by mělo podle mne vypadat ideální twiteřidlo?

Základní idea je: Není problém získat informace, problém je se v nich vyznat, najít ty jehly, co se v kupách sena na Twitteru vyskytují, a smysluplně s nimi naložit. Pokud nechci používat Twitter jen jako sofistikovanější ekvivalent pouličního řvaní "TYKRÁVO!!! POHODA!!!", tak je bezpodmínečně nutné mít nástroj, co mi umožní informace prosívat, nezajímavé propouštět, zajímavé zachytit a pracovat s nimi. Nástroj samosebou neví, co je zajímavé, ale mohu mu to sdělit celkem jednoduchými pravidly.

Nechci něco, co je tak zmatlané a nepohodlné jako TweetLater, i když nabízí zajímavé funkce. Chci mocného, ale navenek jednoduchého a snadno použitelného klienta.

Jaké jsou mé představy?

  1. Klient musí být víceúčtový. To je bez debat. Netrvám na tom, aby klient uměl víc protokolů - identi.ca, facebook atd. Stačí opravdu jen Twitter. Přihlášení ideálně přes OAuth, i když u desktopového klienta jsem schopen tolerovat zadání jména a hesla.
  2. Zobrazovat "univerzální timeline" - všechny zprávy všech followovaných včetně @replies.
  3. Vytvářet filtrované pohledy na globální timeline (podle účtu, podle typu zprávy, podle definovaných pravidel) - něco jako kategorie.
  4. Vytvářet "skupiny sledovaných" a mít možnost zobrazovat různé skupiny zvlášť, napříč všemi účty. Např. označit si "osobní známé" na různých účtech a mít možnost filtrovat twity podle podmínky: "Je to osobní známý".
  5. Přijímat zprávy nejen od těch co sleduju a @replies, ale i takové, které obsahují určitý #flag bez ohledu na to, jestli dotyčného sleduji nebo ne. Totéž pro vybraná klíčová slova.
  6. Jednoduše definovat určité "významné twity" a mít k dispozici pohled, v němž lze hierarchicky seskupovat odpovědi. Např. položím dotaz a označím si ho jako "významný bod", k němuž se chci vrátit. Všechny @replies, co od té doby kdokoli napíše, by se mi měly nějak "opticky" utřídit pod tento významný bod. Samosebou občas se stane, že někdo zareaguje na něco jiného, nebo že zareaguje na to, co mě zajímá, ovšem později - takže musím mít možnost snadno přesouvat odpovědi mezi twity. Někdy zareaguju na reakci, takže takový případ bych měl mít "pod reakcí". V podstatě něco jako stromová diskuse.
  7. Snadná práce s lidmi - tedy follow, unfollow, ignore, "kick follower" a pak nějaké "check reciprocity". Seznam lidí, kteří jsou nějak se mnou spojení (followují některý můj účet nebo na některém mém účtu sleduju já je). Možnost přesouvat je "z účtu na účet". Sledovat statistiky - poklesy, nárůsty follows.
  8. Ukládat twity podle stanovených pravidel a vytvářet si "soukromou historii". Pokud taková funkce má mít smysl, tak samosebou k tomu patří fulltextové hledání a štítky. Naopak 99% twitů je "průtokových", tzn. měly by odcházet bezbolestně do zapomnění, pokud nebudou nějak významné. Významný twit je třeba @reply, #tag který mě zajímá apod. U významných bych měl být upozorněn na to, že se objevil a mít možnost ho včas zaarchivovat. Zahazovat duplicity, retweety, ...
  9. Samozřejmostí je export twitů podle určitých pravidel do nějakého rozumného formátu (HTML, XML, PDF?)
  10. Při psaní @reply by měl klient (alespoň lokálně) udržovat informaci o tom, na jaký příspěvek jsem odpověděl, a zobrazit mi jej v souvislostech - viz výše.
  11. Zkracování adres při psaní je samozřejmé. Vytváření odkazů z obrázku rovněž. Ideální by byla možnost výběru z více služeb, popř. možnost použít vlastní službu s vlastním API. Dtto i pro zkrácení dlouhého textu. V klientu chci mít možnost přepnout si mezi zobrazením "zkrácených twitů" a "plných twitů" (unshorten).
  12. Vhodné by bylo mít možnost "twittování v určitý čas" (pro lokálního klienta samosebou řešeno webovou službou)
  13. Ideální by byla automatizace některých úkonů - automatický odpovídač na @replies (třeba jako direct message, aby se nepotkaly dva odpovídače), automatický "follower" pro některé účty apod.
  14. Měla by to být desktopová aplikace s možností synchronizace mezi počítači (webový backend bude stejně nezbytný, takže by to neměl být problém)

Napadají vás další vlastnosti, které by podle vás měl twitter klient mít? Podělte se v komentářích... Nebo snad víte o klientu, který tyto požadavky splňuje?

(A než budete odpovídat , tak si prosím uvědomte, že nemá smysl polemizovat s výše uvedenými body ve smyslu jejich "potřebnosti". Nezajímá mě, že podle vás to či ono "nikdo nepotřebuje". Zajímá mne co byste potřebovali vy!)

Komentáře

co potřebuji?

Nejsem nijak náročný, prakticky mě stačí plugin TwitterFox do Firefoxu. Jediné co bych občas uvítal je toto:

spoustu lidí neznám osobně ale sleduji je, jsou mi oborově nebo regionálně blizcí - orientuji se tedy podle ikonky - občas když si ji někdo změní, tak tápu a nevím kdo to píše - uvítal bych něco jako vlastní ikonu

Krátce a stručně

Nic takového asi neexistuje. Takže jestli ti vyjde čas, co kdybys oprášil Delphi? ;-)

Mám takové cukání... ale

Mám takové cukání... ale nemám furt tu správnou programátorskou náladu a dostatek času. Jen ty Delphi by asi neprošly. Když bych to dělal, tak pravděpodobně jako DT frontend k nějakému serverovému bazmegu, a pak bych to psal v AIR, nebo možná jako standalone, a pak v C#...

UI

Bude to znít banálně, ale na současných Twitter klientech mi nejvíc vadí nedořešené UI. Nejvíc mi chybí hladké scrollování - třeba v Twhirlu často ztratím přehled, který tweet mám číst teď, protože odskrolování způsobí třikrát nebo čtyřikrát hrknutí směrem dolů a během toho ztratím kontext.

Z pohledu UI se mi líbí "blu", ale ten zase postrádá jakoukoliv větší funkcionalitu.

Na ideálního Twitter klienta jsem zatím nenarazil, což je s podivem vzhledem k tomu, jak jednoduchá služba to je.

Ano, to souhlasím. Kliknu na

Ano, to souhlasím. Kliknu na scrollbar, potáhnu - a najednou to uskočí o kilometr a já netuším, kde jsem. Ale protože to dělá Twhirl i Seesmic, tak to tipuju na vadu / vlastnost AIRu.

Já jsem nenáročný. Po

Já jsem nenáročný. Po vyzkoušení několika klientů a pluginů by mi stačil Twihrl, kdyby neměl problém odesílat twíty. Takhle se musím spokojit s TweetDeckem.

více účtů?

Jde v TweetDecku udržovat více účtů?

V rámci twitteru ne, lze

V rámci twitteru ne, lze jenom přidat facebook a nějaké další služby.

Mně vyhovuje Twihrl (až na

Mně vyhovuje Twihrl (až na to, že mi občas nechtěl odesílat příspěvky, což ale poslední dobou přešlo, a že mi pokaždé, když napíšu č, skočí kurzor na nový řádek). Dost mi ale u něj chybí nějaké klávesové zkratky. Místo klíkání na jeho ikonu v taskbaru bych uvítal třeba CTRL + SHIFT + něco.

A taky by se mi líbilo, kdyby se objevila funkce, která obchází (třeba pomocí RSS, mě teď jen tak napadlo) "vylepšení" Twitteru, po němž se mi neukazuje, když friend odpovídá někomu, koho já nefollowuji.

když friend odpovídá někomu,

když friend odpovídá někomu, koho já nefollowuji

Tyvole, na ten twitter newspeak si nějak nemůžu zvynout. :-D

když někdo, koho sleduju,

když někdo, koho sleduju, odpovídá někomu, koho nesleduju.

Ale dá se to nastavit. :)

Nastavit? Kde?? Nějak jsem to

Nastavit? Kde?? Nějak jsem to nemohl najít... Poradíš, prosím? :)

Kdysi jsem to nastavoval (ale

Kdysi jsem to nastavoval (ale opačně), radil mi tuším Pixy, ale teď už nevím. Buď to nastavení vyhodili, nebo přesunuli.

uz sa to nastavit neda. bola

uz sa to nastavit neda. bola o tom velka diskusia, twitter to zamerne vyhodil
http://blog.twitter.com/2009/05/small-settings-update.html

vznikla nevola mnohych uzivatelov (arthure, nevsimol si si ze ti nejak utichol twitter?)

Díky

Hm, tak to je škoda... :/ No nic, díky všem za odpovědi.

Cože? Mně? Člověku, co

Cože? Mně? Člověku, co sleduje sedm lidí? Ano, utichl mi, když jsem zredukoval sledování z původních padesáti... Od té doby je klid po pěšině - pokud tedy zrovna neprovozujeme s Pixym extrémní twitterování, to je pak halasno i u mne. :)

Taky mi to moc nesedí

Taky mi to moc nesedí :).

Původní verze byla:

když člověk, kterého followuji, odpovídá někomu, koho já nefollowuji

Tam mě bilo do očí dvakrát ze sebou slovo se základem follow, čili jsem napsal něco jako

když člověk, kterého followuji, odpovídá někomu, koho já nesleduji

..., což mi ale přišlo taky takový kostrbatý (kterého, někomu, koho) a navíc zmatečný - nakonec proto vznikl tenhle cool Twitter speak :).

Jsem takhle po ránu trošku

Jsem takhle po ránu trošku roztěkaný, tak je možné, že jsem si toho nevšiml... Hodilo by se vyhledávání, IMO spojené s tím filtrovaným pohledem. Možnost prohledávat třeba jen něčí twitty nebo jen ty s určitým tagem atd.

K bodu 12 - nějak si nejsem jistý jestli vůbec vím o čem mluvíš :) Takže: ráno twittnu "jdu na oběd" ale chci aby ta zpráva na Twitteru byla vidět až třeba ve 12:30. Zadám tedy kdy a v kolik se má zobrazit a odešlu. Zpráva se uloží "někam" a to "někde" ji pak ve správný čas hodí na Twitter. Chápu to správně nebo jsem úplně mimo mísu?

V zásadě správně. Sice jsem

V zásadě správně. Sice jsem měl na mysli spíš ráno twitnout "Právě jsme spustili novou službu na www.novasluzba.cz" a nastavit, že se to zveřejní až ve 12.04, protože to bude ve 12:00 spuštěné a budeme se modlit, aby to fungovalo a nebudem mít čas na twitování, ale v zásadě jsi to pochopil správně! :)

Já si říkal že ten příklad je

Já si říkal že ten příklad je blbej ale ještě jsem dneska neměl kafe, tudíž mozek pracuje tak na 15% :)

Tweetie

Tweetie www.atebits.com

Dobrý základ...

Dobrý základ...

DestroyTwitter

Obávám se, že twitter klient "na přání" se bude hledat asi těžko. :) Nedávno jsem ale narazil na "DestroyTwitter":http://destroytwitter.com/. Doposud jsem neměl čas jej vyzkoušet. To už je teď ale minulost. Po přečtení tohoto článku jsem nainstaloval a jeví se mi hodně zajímavý. Doporučuju vyzkoušet. Když se nebude líbit Dentovi, tak snad nějakému jeho čtenáři. ;)

Díky moc, o DT jsem se

Díky moc, o DT jsem se dozvěděl až tady, konečně jsem našel nástupce Twhirlu! :)

2ks

Odporucam Nambu, ak to ma byt multiplatformove tak DestroyTwitter

DestroyTwitter

je možná pěkný... ale nezobrazí mi "č". Takže nepoužitelný. :/ Navíc ani možnost dalších účtů moc nevidím.

Taky jsem na to čučel, ale

Taky jsem na to čučel, ale pak jsem objevil "zaškrtávátko" pro podporu mezinárodních znaků. Pak už byl i kůň příliš žluťoučký.

A těch víc účtů je přesně

A těch víc účtů je přesně kde?

DT

To přesně netušim. :(

Já narazil na

Já narazil na tohle:

http://www.openjason.com/2009/01/08/100-twitter-tools/

většina z toho totální odpad, ale některý něco uměj. Na ty pozdější tweety třeba takto:

http://futuretweets.com/

Na víc účtů zase vypadá použitelně http://www.splitweet.com/, ale taky to nebude umět všechno.

Ale hlavně - ani jedno z toho není desktop :(.

J.

nambu

pod osx take doporucuji nambu, vice uctu neni problem a to byl u me hlavni duvod proc jej zvolit..

najde se klient pro mě?

Mě by stačil klient který by si pamatoval co jsem četl naposledy (co se mi zobrazilo) a zobrazilo to zprávy všechny a v obráceném pořadí (tj zobrazí všechny nepřečtené zprávy s nejstarší nahoře).. abych si to mohl přečíst i potom co odjedu na víkend mimo civilizaci.. existuje něco takového?

Veľmi pekná súpis. Vidím to

Veľmi pekná súpis. Vidím to živo a užitočne. Twitterovská databáza je skutočne už unikátna a má znaky knižnice (rastie rýchlejšie ako sa dá čítať) Len si kladiem dve otázky: Prečo by mali niekto prevádzkovať databázu pre cudzí vyťažovací stroj? A je jej štruktúra dobrá, nechceš používať náhodou na kosenie trávnika pračku (PAT a MAT)? Ale asi na ne existuje pozitívna odpoveď.

A s tým súvisiace. Napísal si: "Kdysi jsem to nastavoval (ale opačně), radil mi tuším Pixy, ale teď už nevím. Buď to nastavení vyhodili, nebo přesunuli." Je to pekná ukážka, že keď zmenia API, zmenia rozhranie a celá programátorská práca je v háji. Kto vlastní štruktúru je o dva kroky vpredu pri vyjednávaní. Tým nechcem povedať, že je to márnosť nad márnosť dobré leda ako programátorské cvičenie. Len chcem naznačiť, že naprogramovaním skutočne "chytrej aplikácie" v mashupovom prostredí je drahá zábava a možno preto doteraz klient tvojich gigantických predstáv chýba.

K té APIúvaze: API nelze JEN

K té APIúvaze: API nelze JEN TAK změnit, protože zrovna třeba Twitter sám o sobě "nic" neumí, téměř 80-90% jeho "věhlasu" je postavené na aplikacích třetích stran, co se připojují právě přes API. Razantní změna API by se rovnala sebevraždě, takže samotný důvod, proč veřejné API nabízet, v sobě obsahuje určité záruky, že bude měněno pouze pomalu a evolučně. "Vlastnictví struktury" u Twitteru není, prosím, tak významné jako (třeba) u ICQ. Twitter je od počátků na veřejném API postaven a jakýkoli neuvážený krok z "mocenské" pozice by znamenal odříznutí naprosté většiny zdrojů, co dělají z Twitteru TEN Twitter.

Asi ne všechno...

...ale něco z požadovaných vlastností má Seesmic deskop. Více účtů, růsné filtrování, archiv, jedna hromadná timeline atd. Netuším, zda je opensource.
A skupiny, práci s lidni, extrémní filtrování, vyhledávání a kdo ví co ještě má zase Mixero. Super věc, ale lehce složitější.

image hosting

pekna diskuze! pokud byste se nekdo rozhodl vytvorit novy lepsi Twitter klient, prosim ozvete se mi :) ja osobne bych zase rad prekonal twitpic.com :) s nasim projektem a pokud budu jen trosku moci, velice rad bych se do takoveho vyvoje pripojil

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.