Včerejší odborníci

Bývaly doby, kdy nebyl problém odlišit Opravdového Ajťáka od zbytku populace.

Opravdový Ajťák říkal věci jako "sejvnul jsem ti ty fonty v áerjéčku na céčko" a "máš kameníky jako rezident?" a zbytek populace jim nerozuměl a říkal "ty počítače jsou k ničemu" a "voni mi teď do práce dali ten počítač, no hrůza". Pak se Ajťáci začali mluvou přibližovat zbytku populace - ne že by mluvili srozumitelněji, to ne, ale používali některá srozumitelná slova, jako třeba "zavináč", "myš" nebo "vypálit", což způsobilo mnohá nedorozumění.

O dost později, v roce 2002, jsem asi hodně zlobil, takže jsem musel jednou v pizzerii sedět u stolu, s nímž sousedil jiný stůl, u něhož vévodil společnosti jakýsi pán s pronikavým hlasem, který si vydržel 90 minut dělat legraci z toho, že mu jejich Ajťák řekl, že mu "ten film vypálí na cédéčko": Haha, to ho jako dá na plotýnku, he? No to jsou blbci, tyhlety ajťáci. Možná ho vypálí zapalovačem, ne? Už už jsem se chystal, že pánovi osvětlím důvod, proč se vypalování říká vypalování, a že mu to názorně připodobním k vypalování cejchu dobytku, ale byl jsem čerstvě ženat a nechtěl jsem novomanželku děsit svými podivnostmi.

Ale to jsem odbočil. Opravdový Ajťák v té době (polovina 90. let) sice říkal slova, kterým zbytek populace rozuměl (což byla velká chyba, co se zle vymstila), ale obsah byl stále nesrozumitelný. Tím Ajťáci ukazovali zbytku populace, kdo že je tu plebs a kdo vlastní Tajný Klíč Ke Stvoření (= tabulka základních příkazů FoxPro).

Když přišel internet do České republiky, byli Ajťáci rozděleni. Část ("lehkomyslní nadšenci") se přesunula tam, zatímco ti pravověrní zůstávali na FIDO a na BBSkách a brblali nad tou pomíjivou módou.

Ostatně brblání nad pomíjivou módou je konstantou, která k technice patří od nepaměti (ano, už jste to tu četli). Vzpomínám si taky na to, jak se jakýsi pisatel rozčiloval ve VTM někdy v 80. letech nad úrovní tehdejší mládeže (dnešních konzervativních ajťáků): "Neumí derivovat a integrovat, neumí navrhnout a spočítat tříbodový souběh superhetu, umí jen kouřit, hrát si hry na počítači a dělat předčasně děti".

Čas ukázal, že lehkomyslní nadšenci chytli ten správný směr a pravověrní nakonec s brbláním nad zkažeností tohodle světa, v němž už programátor, fuj ta hamba, nemusí znát z hlavy ASCII tabulku, protokol XMODEM ani syntaxi FoxPro, přijali internet taky. Nakonec to nebylo tak hrozné - míněno z ajťáckého hlediska: Bylo to pomalé, bylo to podivné, plné tajuplných zákoutí a zrádných nebezpečenství, tudíž pro Ajťáka ráj, pro zbytek populace nepřívětivo.

Když se na internet začali dostávat obyčejní uživatelé, začali lehkomyslní nadšenci nadbíhat jim, zatímco ti pravověrní vytvořili enklávy na původně geekovských serverech, a tam dál řešili své zásadní ajťácké otázky, aniž by se nějak vzrušovali nad tím, co se děje okolo: Oni VĚDĚLI, že internet patří jim a tak to bude navždy.

A pak se ukázalo, že ti lehkomyslní nadšenci měli zase recht, že tím směrem, kterým šli oni, šel nejen vývoj a peníze, ale že tím směrem nakonec vyrazily i geekovské servery...

... a v té chvíli jsme v ČR právě teď.

Tak třeba pravověrní nadávají Lupě, že už není čtením pro odborníky. Kdyby se čtením pro odborníky (dle představ komentujících) opravdu stala, strhla by se bitka, v níž by se dohadovali, zda je větší odborník Javista nebo Maník od routerů, zatímco zbytek by odešel na servery, co se nezasekly v roce 99.

Lehkomyslní nadšenci dnes totiž neřeší technologie 90. let a je jim třeba jedno, že "na většině enterprise aplikací je jedině Java". Dokonce hlásají, že enterprise aplikace nejsou oblast, kudy půjde vývoj, a že zůstane minoritní. Hlásají věci jako jsou otevřená API, frameworky, kompatibilita, přenositelnost, standardy... Někteří z nich věří ve web coby obrovskou galaxii maličkých služeb, co spolu kooperují (za podobnou myšlenku byl jakýsi Bruno upálen). Především pak věří ve vývoj a změnu.

Proti nim stojí včerejší odborníci, kteří žijí ve světě a čase svých Javovských systémů, Enterprise řešení, ad hoc aplikací a představě o webu coby světě portálů a bank. Člověk by měl skoro dojem, že do jednoho to jsou programátoři core aplikací pro banky a letecké společnosti.

A ozvěnou zaznívá: "Neumí napsat kanonický commonlispový tracer, neumí navrhnout bankovní aplikaci v Javě, umí jen patlat weby, hrát si s frameworky a psát blogy!"

Ono se to zas za pár let posune a dnešní "enterprise core programátoři", co halasně odhalují pošetilost inovátorů v diskusích na Lupě (taková ajťácká obdoba diskusí na Novinkách), budou za pár let hlásat to, co hlásají dnešní lehkomyslní nadšenci v Česku (a co před dvěma lety hlásali podobní nadšenci ve světě).

Pokud chcete vědět, kudy se bude ubírat vývoj IT v ČR další tři roky, rozhlédněte se po světě. Můžete se vztekat, můžete proti tomu protestovat, můžete s tím nesouhlasit a můžete to napsat do diskuse na Lupě, ale to je tak vše, co proti tomu můžete dělat.

---

A na závěr bych rád poprosil všechny: Odejděte na svoje Twittery a neobtěžujte naši vysoce odbornou diskusi svými offtopic výlevy! Konec hlášení. A hezký den.

Komentáře

Zakonzervovat...

Zakonzervovat, nalepit vinětu "2009" a šup do AČI :-)

Strucny nastin deje budouciho

Internet ceka jeste chvile podivneho vyvoje, a pak na zaklade vsech tech dnesnich frameworku a obezlicek vznikne nova, krasna a ucelna platforma.
A tehdy opustim sve C, a vratim se do rozbourenych vod internetovych :)

To mate z toho,

ze drzite prst na tepu doby.

Ja sem dneska kolegum vysvetloval twitter:
(Zvidavy kolega) - Neni to neco jako mail?
(Sveta znaly Solvina) - Je to neco, kdybyste na icq zarvali bez adresata - kdo chce si to precte.
- Takze je to neco jako mail?

Kdyz sem poznamenal neco ve stylu: No a proste to twitnes, jiny zvidavy kolega me obvinil ze strasnych veci, protoze takove sloveso NENI.

Zacali se se mnou bavit az kdyz sem uvaril kafe.

---

A tesim se az jim oznamim, ze by bylo zahodno nasi aplikaci prevest na enterprise platformu...

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.