Vláda odborníků

Teď bude tohodle spojení všude až hamba, tak si to radši odbudu teď, ať to mám za sebou...

Přiznám se, že s výrazem "vláda odborníků" mám problém. Mám problém s celým souslovím, a mám problém s každou jeho částí.

To si zase teď kdekdo bude futrovat kušnu mudrováním o "vládě odborníků", o tom, kdo by v ní měl být a co by měla dělat, a jaksi "automaticky" se předpokládá, že každý ví, co je to odborník, že...

No přeci odborník je ten, co je v nějakém oboru dobrý.

Třeba MUDr. gastroenterolog, který se ve svém oboru opravdu vyzná, je odborník na pajšl. Chlapík co koukne na barák a řekne jak ho zbourat je odborník na demolice. Paní co vyniká ve výzkumu nějakého buněčného... čehosi je odborník na ... buněčné cosi. Atakdále.

Tudíž je v mysli lidí jaksi zakořeněné, že ministrem zdravotnictví má být MUDr. Odborník a ministryní kultury PhDr. Odbornice, kunsthistorička. Ministrem obrany zasejc voják, ministrem vnitra policajt a ministrem IT programátor.

Znám několik firem, kde z nejlepších programátorů, obchodníků či řemeslníků udělali manažery, k neštěstí všech - vedení, podřízených, a hlavně těch lidí samotných. Ono je to totiž tak, že řízení není jen "vyšší stupeň kvalifikace", ale je to kvalifikace sama o sobě. Z mého oboru: Po "junior vývojářích", "vývojářích" a "senior vývojářích" nejsou "vedoucí vývoje". Řeznický učeň taky nestoupá po žebříčku učeň - řezník - mistr - provozní vedoucí - ekonom - ředitel jatek! Neříkám že nemůže - pokud má schopnost vést podnik, tak je to jen dobře, když zná praxi.

A vsaďte se, že ve všech těch slintech o "vládě odborníků" budou taknějak všichni zajedno v tom, že je potřeba najít nadstranické odborníky v daných oborech - tedy policajta, vojáka, doktora... přitom to je nesmysl a omyl.

Ministr je funkce především politická a manažerská. Opravdovým odborníkem"do vlády" je pro mne člověk, který dokáže řídit, dokáže vyjednávat, organizovat, který má jasnou vizi... Zkrátka něco jako "ředitel úspěšné firmy". Ale ruku na srdce - který ředitel úspěšné firmy půjde do vlády? :) Vždyť by ho všichni sežrali, že si chce jen "přilepšit" a že to dělá z nějakých zištných důvodů. To by bylo řevu o nepřijatelném směšování politiky a podnikání!

Ostatně soudím, že je velmi potměšilé samo slovo "vláda" ve smyslu "státní orgán". To je docela ošklivý jazykový lapsus, který svádí k pokřivení významu. Spousta lidí si totiž "vládu" vykládá jako "moc ovládat", jako by sama tato moc byla primární náplní VLÁDY. Ono to k tomu svádí, že: "Vládne nám ODS". Či "Bude nám vládnout Paroubek". Podívejte se kolem sebe, jak často taková slovní spojení používáme, aniž bychom si uvědomili, jak tím sami sebe stavíme do podřízeného postavení. To, že "vláda patří lidu", to v podobných projevech zaniká. "Vládne nám tenaten" nás mentálně staví do pozice poddaných - a když si to budeme dostatečně dlouho opakovat, tak se jimi opravdu staneme, protože tomu uvěříme. A co hůř, onen "tenaten" tomu uvěří taky. Češtinsky správné vyjádření by bylo "Vládneme sami sobě prostřednictvím Paroubka". (Vyděsilo vás to? Mě taky! A pokud ne, tak: "Středočeši rozhodují o svém kraji prostřednictvím rozhodnutí Davida Ratha").

Zkrátka VLÁDA je nešťastně zvolené slovo. Přitom čeština má slovo, které by vyjadřovalo přesněji to, co má za úkol onen nejvyšší orgán státní exekutivy - totiž slovo SPRÁVA.

Dobrý hospodář svému statku nevládne, on jej spravuje, protože ví, že po něm přijdou další správci. Ví, že majetek znamená závazek a moc není cíl, nýbrž prostředek správy.

Však si to představte: "Ministři Správy ČR na svém zasedání projednávají..." - sice to zní trošku jako "Správa sadů a parků", ale nebylo by to přesnější? Těm lidem přeci není dávána "moc nad námi panovat", je jim dána "povinnost starat se o věci společné"!

Ale mladý vůl se učí orat u starého vola, takže nám "vláda" asi zůstane, a s každým dalším opakováním toho slova sami sebe zatlačíme o píď hlouběji do poddané role. Nemám z toho radost, nemám ani moc to změnit, pouze konstatuju.

Komentáře

poďme vedome zmeniť jazyk

V románe 1984 je pekne ukázané, aký je jazyk účinný nástroj ovládania myslenia ľudí. A tiež je tam ukázané, že jazyk je možné zmeniť.

Poďme ho skúsiť zmeniť zdola. Jednoducho používať presnejšie označenie (správa) namiesto zavádzajúceho (vláda). Urobiť z toho módu. Meme. Chytne sa toho pár ľudí, preberú to novinári. Najprv to bude sarkastické, ale po chvíli to zdomácnie. O pár rokov bude každý hovoriť "správa" a "vláda" bude archaizmus. My v tom stále budeme cítiť ten sarkastický podtón, ale naše deti už to budú považovať za úplne prirodzené.

Razím například renesanci

Razím například renesanci starého českého slova "berně" (místo "daně"). Přeci jen - v "daních" je slyšet to "dávání", zatímco "berně" jsou nám "brány", což odpovídá realitě víc.

Zrovna v tomto mi to přijde

Zrovna v tomto mi to přijde přešť jako uhoď. Stejně jako dáváme, je nám i bráno. Záleží jen na úhlu pohledu a okrajových okolnostech. Berně měly smysl v době nevolnictví, kdy jsme své pány nevolili a tudíž jsme na ně neměli vliv. V době demokracie, kdy si vládneme prostřednictvím Paroubka sami, si přeci můžeme svobodně vybrat, kolik a komu dáme. Vybrat si můžeme prostřednictvím svobodné volby...
Anebo ne? Pak záleží na skutečnosti, zda máme tu demokracii. Oficiálně ano, tudíž oficiálně je slovo daň naprosto korektní.

Dávám dobrovolně. Pokud

Dávám dobrovolně. Pokud nedávám dobrovolně, je mi bráno a já se toho "vzdávám". Ergo "vzdaně". :)

Jazyk a Ústava

Když tomu bude celý národ říkat Správa, tak to možná přesvědčí ústavní většinu poslanců k tomu, aby to přejmenovali, ale dokud bude v Ústavě napsáno Vláda, tak to bude Vláda...
O jednom předsedovi strany, který by to navrhnul přejmenovat, pokud by to vyšlo STEMu v průzkumu, bych sice věděl, ale když on zrovna chce vládnout a ne spravovat...

Vláda vs. správa

Tohle je zajímavé. Chceme Vládu, nebo Správu? Já chci Vládu. Až si srovnám v hlavě argumenty, vysvětlím někdy někde, proč to tak chci, základní zdůvodnění ale je: Správa může dělat jen to, co se nám líbí a s čím bezproblémově souhlasíme, což nestačí. Vládu bych raději viděl jako (voleného a odvolatelného, dočasně však platného) vůdce výpravy do hor. Kuponová privatizace, EU ani NATO by nebylo, kdyby se Klausovy a Zemanovy vlády této role aspoň na chvíli neujaly.

"Správa může dělat jen to, co

"Správa může dělat jen to, co se nám líbí a s čím bezproblémově souhlasíme" - myslím že nikoli, že má i mandát dělat "nevítané" kroky - pokud je dokáže obhájit.

A s tou Vládou - na Vládu je čas, až bude Vize. Když není Vize, nechť je Správa. Aneb "Dokud nebudeme vědět, jak se orloj natahuje, tak ho budeme aspoň promazávat a čistit, aby nezrezivěl!"

Vláda vs. správa - ad Petr Koubský

Vaše definice správce ( byť nutně zjednodušená pro komentář ) je podle mě nesprávná. Byl by to v podstatě zmocněnec a i ten má právo nedělat tupě vše co po něm zmocnitel požaduje, přinejmenším má právo mandát vypovědět ( složit ) nebo, pokud zná pro něj nepřekročitelné podmínky již na začátku, mandát nevzít. Rozdíl mezi vládou a správou je, zase zjednodušeně a podle mého, v jejich vztahu k předmětu vlády ( správy ) a z toho vyplývajícího rozsahu odpovědnosti. Ne v tom, že vládce může jednat i proti většinové vůli " lidu" a správce ne.
Radek

Ministr

Samosebou, že ministři nevládnou, ale spravují. Přesněji řečeno slouží občanům. Nebo by měli. Protože slovo "ministr" je původem z latiny a znamená "služebník". Nebo mírněji "pomocník". Nikoliv "vládce".

Mají slova ministr a

Mají slova ministr a ministrant stejný původ? Podle všeho ano.

Zřejmě. Ministrant je

Zřejmě. Ministrant je koneckonců někdo, kdo "přisluhuje" při mši.

Honor est homini qui separat se a contentionibus omnes autem stulti miscentur contumeliis.

Ano

Slova ministr a ministrant zcela jistě, prokazatelně a rozhodně mají stejný základ.
OT: Jůůů, tady je CAPTCHA. Takže to už se u komentářů nemuší čekat na autorizaci? Ale ty rovnice jsou dost složité, prý 4 + 15. Ještě že mám v tejdlech windowsech kalkulačku :-)

Captcha? Kde?

Captcha? Kde?

Takže naznačujete že vlastně

Takže naznačujete že vlastně hlavní příčinou poddanosti českého národa v posledních stoletích je čeština sama? To asi lingvisti nebudou mít radost :]
Nicméně mně se ta myšlenka líbí, připomíná to známý efekt motýlích křídel, tedy že i nejmenší "blbosti" můžou ovlivnit velké věci.

Nenaznačuju, toho jsem dalek.

Nenaznačuju, toho jsem dalek. Jazyk je věrným obrazem duše lidu, a pokud se změní jedno, změní se i druhé.

Hamba / Hanba

Predpokladám že aj v češtine sa píše hanba podľa vzoru haniť... Ospravedlňujem sa za offtopic, len mi to hneď udrelo do očí. Komentár môžete po prečítani zmazať.

Pokud chci přidat textu na

Pokud chci přidat textu na expresivitě, mohu použít některé nespisovné výrazové prostředky, které "udeří do oka" - to je tento případ. Jinak samosebou správně je hanba, hanebné, hanět... Kdybych chtěl použít variantu "... až to hezké nebude", tak to napíšu expresivně jako "až to hezký nebude". PS: Původně jsem chtěl použít rčení "... až po kokot", ale to by zase někteří remcali, že to je neslušné.

Správa ale musí "vládnout"...

Správně, vláda odborníků je nesmysl. Každý ministr, tj. člen správy / vlády, by měl být především "manager". Všechny ty slavné "otporníky na pajšl" si může vzít za poradce. S tím souhlasím.

Kde ale vzít toho, kdo opravdu "dokáže řídit, dokáže vyjednávat, organizovat..."? Jak správně píšeš, žádný podnikatel ani ředitel úspěšné firmy do toho nepůjde. Již teď vydělává víc, má míň starostí a nikdo mu nefotí děti v kočárku.

"Správa" je hezký a plnovýznamový pojem, ale musí "vládnout" i těm, kterým se to nelíbí, tj. 49% populace, kdyby tedy platilo, že 51% vyhrává volby.

Co takhle, kdyby možnost volit "správu" země měli jen ti "správní" občané? Toť otázka do pranice, ale možná by hodně vyřešila ;-)

Výborný článek. Hlavně díky

Výborný článek. Hlavně díky za slovo pajšl. To už jsem dlouho neslyšel.
S vládou odborníků samozřejmě souhlasím. Ukázkový příklad je pražská ZOO, kde až v době působení dobrého manažera začala vzkvétat, zatímco za vlády odborníků spíše upadala.

Já bych šel ještě dál...

Správa mi přijde kapku přehnaný, stačilo by Údržba. Centrálními údržbáři by až do voleb měli být kmotr Paroubek se všemi svými mafiány, aby se stihli historicky znemožnit. Ty dva roky to snad vydržíme... Ale co pak? No, asi zase tihle Melody Boys. Každýmu něco slíběj, na to lidi od 30i kaček vejš slyšej. Takže pak i ta Údržba bude přežitá a budeme hledat vhodnější označení s přihlédnutím k rozsáhlým deformacím a destrukcím. Obávám se, že se jim beztak nevyhneme, ať tím hlavním destruktorem bude Jeník, Áda, Mirek nebo Jirka. :-i

Jistě v archivu najdeš

Jistě v archivu najdeš fotografii party údržbářů v montérkách - Jyrka s blembákem na hlavě, Rath který dává francouzák Sobotkovi a tak... Jak z propagačních fotek z OBI

Z toho zamyšlení nad

Z toho zamyšlení nad správou/vládou by byla skvělá skupina na facebooku =D

A sejde na tom vůbec?

Dnes ráno jsem jel do práce a mimo jiné jsem se dozvěděl, že

"Ten Bursík, toho přece nemůže příště nikdo zvolit. Vždyť von má barák v Praze, ten pronajímá za statisíce a ještě dostal na jeho rekonstrukci dotaci kolik miliónů."

Co mě ale odvařilo, bylo prohlášení:

"A ten Topolánek, ukazovali v televizi ten jeho byt, von ti má dvě koupelny, na to si musel nakrást."

Proti "logice" podobných takyobčanů se prakticky nedá bojovat a změna pojmosloví nám s tímto nepomůže. Teď mě napadá, že mámin posledníní manžel má v domě koupelny dokonce tři, to bude asi Mrázkův nástupce, nebo tak něco. ;-)

Administrativa

Nejsou náhodou slova vláda a administrativa (=správa) běžně používaná synonyma?

Neřekl bych. Setkal jsem se s

Neřekl bych. Setkal jsem se s tím pouze u US vlády, která je NĚKDY označena za "XY-ovu administrativu", kde XY je prezident. Ale řekl bych, že to není "běžně používané" synonymum, spíš pro ozvláštnění, když je novináři žinantní psát podvacáté "vláda..." nebo když chce ukázat, že zná to slovo. V českých médiích o české vládě je to tak řídký jev, jako by nebyl - pro zajímavost jsem si dal Googlem najít "Topolánkova administrativa" a "Topolánkova vláda" - 770 vs 77.000 výskytů hovoří za vše. Jedno procento těžko nazvat "běžně používaným synonymem". Navíc bych řekl, že pro běžného člověka je Administrativa spíš synonymum pro "papírování" :)

Administrativa jako synonymum

Administrativa jako synonymum pro papirovani (byt treba bez papiru) by docela i odpovidalo te praci co tam delaji. Jen je otazkou ci administrativa by to mela byt - prezidenta u nas asi ne, a otazkou zda premiera, nebo spis lidi - osobne bych asi navrhoval 'administrativa CR'.

vláda odborníků-meritokracie

Jak tady čtu od autora jeho názor na vládu odborníků.Dobře napsaná slohová práce jak vnésti nedůvěru v něco co nám tady chybí v demokracii.Milý autore když Vám poteče voda ,taky si budete opravovat tuto závadu doma sám ?A nebo raději zavoláte odborníka,který se na to vyučil.Ano opravíte si to sám jelikož jenom sám sobě důvěřujete.Potom už chápu proč se zastáváte neodborníků vzešlých z lidu ,taky důvěřují jen své osobě.Státní dluh je tomu důkazem a dnešní stav země.Copak nechápete,že parlamentní strany,které za dobu co tady jsou ,jsou tak znepřátelené,že nemohou spolu vyjednávat?Copak nechápete,že jim nejde o lid v zemi ale jde jim jen o jejich vládnutí?Dnešní stav máme takový,že nejsou schopni sestavit vládu ,která by vládla pro blaho občana.Nejsou schopni se domluvit na řádných volbách a to nemluvě na nějakém svém programu.Tedy Vy jste zastáncem dnešní demokracie .No hezká vyhlídka dalším zítřkům pro naše děti.Mohu Vás jen ujistit,že dnešní vláda pana Fischera se nemá za co stydět a je to vláda s odborníků.O co nám tady vlastně jde ?Přeci jenom dobře kvalifikovaný lékař zná problematiku zdravotnictví taktéž další odborníci z dalších profesí.Může se stát,že dobrým politikem může být člověk z lidu jako tomu je v parlamentních volbách ale takových je opravdu málo.Více na stránkách o meritokracii http://nějaké-bláboly

Vy jste, milý pane, už z

Vy jste, milý pane, už z úrovně vašeho písemného projevu soudě, poněkud prostší, že? Myslíte, že chtít po vás, abyste chápal napsaný text, nebo abyste se alespoň snažil pochopit, o čem píšu, má nějaký smysl, když nedokážete myšlenku udržet, natož srozumitelně vyjádřit? Ale jsem v dobrém rozmaru, už dlouho jsem takového komentátora na stránkách neměl, tak s chutí odpovím, ačkoli si nedělám iluze, že vám dojde, co jsem vlastně napsal. Ale já jsem už takový - čas od času mě postihne marnivost a podělím se s prostším o nějaké to naučení z elementární logiky, hlavně když mohu dát průchod své ješitnosti, namyšlenosti, blahosklonnosti, pohrdání a nadřazenosti. Tedy:

 

Vážený pane komentátore. Pokud mi doma nepoteče voda, zavolám si odborníka - ale instalatéra! Nebudu volat ani fyzika, ani chemika, kteří jistě vědí o vodě naprosto nejvíc. Nebudu volat ani zahradníka, a dokonce ani člověka z úpravny vod. Zavolám instalatéra!

Jen lidé prostší duchem věří, že ministrem má být člověk z daného oboru. Jenže lidem prostým duchem, jako třeba vám, nedochází, že lékař je "vyučen", jak píšete, v oboru řezání do lidí, diagnostikování chorob, trhání zubů či mazání mastičkou, což jej nikterak nekvalifikuje pro výkon ŘÍDICÍ FUNKCE! Pro výkon řídicí funkce potřebujete člověka, který umí řídit. Tedy který je schopným MANAŽEREM. Nevylučuji, že lékař může být dobrým manažerem, ale na místě ministra zdravotnictví bych raději viděl schopného odborníka na ŘÍZENÍ, než schopného, dejme tomu, ortopeda.

Problém s prostými lidmi, jako jste třeba vy, je ten, že začasté neuznávají řízení jako samostatný obor. A právě takoví lidé jsou schopni nanominovat nejlepšího zedníka do funkce ředitele stavební firmy, aniž by si uvědomili, že cihla není totéž co tužka a plán.

Doufám, že teď je vám již jasno v tom, kdo co nechápe.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.