Výpisky

Pojďme si dopřát před koncem roku trošku toho zajímavého čtení, když se nám tak hezky urodilo...

Začneme zlehka, starším dopisem Johna Cleese (který nenapsal John Cleese - to je teprv ta správná pointa, že? Za upozornění děkuji Adamovi J.), ve kterém oznamuje Američanům zrušení nezávislosti.

 

Po veselém začátku rozhodné pokračování: Rozhovor s ministrem Schwarzenbergem. Zelení (a) Palestinofilové z něj pravděpodobně vyletí z kůže, ale já si ho opravdu užíval. Hlavně tohle: "Jsem příliš stár na to, abych kalkuloval, zda si svými stanovisky zvýším, či snížím popularitu. Dopřávám si proto luxusu - říkat pravdu. Kam jsme se dostali, že k vyslovení prosté pravdy je potřeba odvahy?"

 

Konečně jasné slovo od českého ministra zahraničí... Však to taky dostává řádně sežrat v komentářích.

 

A do třetice všeho - rozhovor se sociologem Ivo Možným. Za nenápadným nadpisem zajímavé myšlenky, zde si vypíšu některé, co mě zaujaly:

 

Arnošt Bláha, můj předchůdce na této škole, napsal už na začátku první republiky: "Demokracie je velký a vážný politický a společenský experiment, jímž se má prokázat, zda účast lidu na vládě a správě společnosti prospěje blahu celku. A bude na lidu, aby dokázal, že se napříště už nemůže vládnout lidu bez lidu.“ To poslední je důležité! Jenže my považujeme demokracii, kterou jsme v roce 1989 získali, za hotovou věc. Nepochopili jsme, že jde o experiment a že je na nás dokázat, jak v něm obstojíme.


-Máte ještě nějakou špatnou zprávu? -Kolik chcete, jsem také Čech.


V lidech stále vězí, že stát, to jsou „oni“ – a ti se o nás musí postarat, máme na to právo. Zůstalo nám to z minulosti. Za komunistů jsme žili v systému, kdy jsme oficiálně na všechno nárok měli: na bydlení, na práci, na bezplatné zdravotnictví. A zůstalo nám to dodnes zažrané pod kůží.


Duch podnikavosti, který kdysi vynesl Evropu nad ostatní civilizace, je stále víc ředěn vzrůstající  byrokratizací života – a nereálnými aspiracemi na život v bezpečí. Z nich roste svůdná myšlenka: "Nastolíme systém, který udělá pořádek a prosadí naše nároky..."

 

Moc pěkné čtení...

 

Přeju pokoj lidem dobré vůle.

Komentáře

U toho dopisu jsem se zasmál

U toho dopisu jsem se zasmál jak už dlouho ne. Úplně vidím Johna Cleese jak ten text s ledovým klidem čte v TV :)

Stát se do pozice "oni" staví sám

Pan profesor Možný tomu říká "nárokové myšlení" a označuje to za dědictví komunismu, ale já bych tak příkrý nebyl. Lidé pouze očekávají za své daně (které od nich stát poměrně nevybíravým způsobem vymáhá) nějakou protislužbu. Nelze brát od lidí peníze a očekávat, že za ně nebudou nic chtít.

Stát se do pozice "oni" staví sám. Parta hošů, kteří mezi sebe nikoho nepustí, se pokouší předstírat jakousi autoritu, vymýšlí jakési zákony, diktuje jakási pravidla, posílá na lidi najaté bouchače a v neposlední řadě si nárokuje jakési daně. Zároveň s tím se tváří, jako že to celé je služba pro občany.

Pokud stát očekává od lidí, že se budou starat sami o sebe, nechť se začne v první řadě starat sám o sebe, tj. přestane brát od lidí peníze a začne si na sebe vydělávat. Ale dokud bude stát měsíc co měsíc, den co den strkat ruku do mé kapsy, musí očekávat, že se k němu jednoho dne obrátím a natáhnu k němu ruku, aby za mé peníze udělal něco i pro mne. Stát říká: "Občane, dej peníze." Já nemám možnost říct "Nedám," tak aspoň říkám: "Státe, dej služby." Rád se omezím v odběru služeb, ale jedině tehdy, pokud se stát omezí v odběru mých peněz. To přece není žádné dědictví komunismu. Stát si bere vše, co chce, aniž by se ptal, jestli mu to občan dá; kdyby si občan nevzal od státu vše, co si od něj může vzít, pak by byl stejný hlupák, jako host v restauraci, který si beze slova nechá naservírovat studenou polévku a podměrečné pivo a ještě nechá spropitné.

Primární je touha občanů po

Primární je touha občanů po "bezstarostném" žití, na které mají "nárok", stát je pouhým nástrojem, který si občané kvůli naplnění této touhy vytvořili. Tato touha tak legitimizuje veškeré přerozdělování či "státní kontrolu". Pokud nebude po těchto věcech poptávka ve společnosti, tak nebude stát přerozdělovat (prosté: Budou zvoleny strany, které tlumí přerozdělování) a - logicky - klesnou daně (nikoli však úměrně, stát sežere vždy maximum toho co dostane).
 
Nemáš možnost státu nedat. Máš však možnost volit tak, aby ti stát nechal víc - peněz, pravomocí i zodpovědnosti.

john cleese to nejni

Ono je to v podstatě jedno, neb to na věci nic nemění, ale jen pro zajímavost: ten dopis johna cleese nejni od johna cleese. :)
http://www.snopes.com/politics/satire/revocation.asp
http://urbanlegends.about.com/library/blrevocation_cleese.htm

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.