Ani tisíc slov nestačí...

Kategorie:

Slova se mají vážit, nikoli počítat. A když jsem četl dnešní článek Petra Koubského, uvědomil jsem si, že jsem neuspěl. Je to smutné poznání, ale takový je život.

Petr Koubský píše: "...občas se člověk chce definovat. To je v pořádku, ale má se to dělat mlčky. Činem, ne slovem. Naletěl jsem Dentovu tvrzení, že je zapotřebí jednoznačných odpovědí. To je pravda, ale k tomu musí také být otázky, které takovému zadání vyhovují. Ty jeho takové nebyly."

A mně je v tu chvíli jasné, že jsem neuspěl. Nepodařilo se mi dostatečně jasně zdůraznit záměr a cíl, ačkoli jsem ho v článku popsal. Ještě jsem to nazval "Aby bylo jasno"...

Bohužel, jasno nebylo. Lidé se, jak vidím, chytli jen otázek a odpovědí a celou tu omáčku nad tím buď nečetli, nepochopili nebo ignorovali.

Proto chci zopakovat znovu totéž: Na tyto otázky nejsou jednoznačné odpovědi. Já to vím a nic jiného jsem netvrdil a netvrdím. Svět není černobílý. Jenže vysvětlujte něco takového jednoduššímu člověku... Ten chce vědět, jestli volíš Losnu nebo Mažňáka.

 

KOCOUR: (K RIMMEROVI) Co to je?
RIMMER: Je to trhlina v časoprostorovém kontinuu.
KOCOUR: (K LISTEROVI) Co to je?
LISTER: Ve stázi přestává plynout čas, takže se vracíme zpátky. Pokaždý, když je v ní nějaká škvíra, tak se uchová všechno to, kam unikla, a to je tady.
KOCOUR: (K RIMMEROVI) Co to je?
RIMMER: Ea, singularita, je to bod, ve kterém normální zákony prostoru ani času nefungují.
KOCOUR: (K LISTEROVI) Co to je?
LISTER: Dveře do minulosti.
KOCOUR: Jo, kouzelné dveře! Proč to neřeknete rovnou?

 

Někteří lidé nechtějí slyšet nic o mnohosti vesmírů, nic o nejednoznačnosti, chtějí jednoduché a jasné odpovědi. Nechtějí slyšet o časoprostorových smyčkách a singularitách, chtějí slyšet "kouzelné dveře". Nechtějí slyšet to, že ekonomika je provázaný organismus, který má složitá pravidla, chtějí slyšet "dáme vám příspěvky". Nechtějí slyšet na to, že svět je složitý. Nechtějí poslouchat, jak zašmodrchané jsou vztahy mezi Izraelem a Araby, chtějí jednoduchý slogan. Jakmile člověk řekne "No, ale..." nebo "To nelze jednoznačně říct" nebo "Spíš X, ale...", tak je ortodoxními fanoušky zahrnut mezi "ty z druhého břehu" (nebo mezi "ty z našeho břehu").

Připadá mi, jako by byly mezi lidmi vykopány příkopy (právě těmito "otázkami") a jako by se lidé vyžívali ne v tom, aby se je snažili zahrabat, ale jako by jim dělalo dobře na sebe přes takové díry pokřikovat, čím ostřejší slova, tím líp.
V lidech, zdá se mi, začíná převažovat černobílé vidění - "my nebo oni", tertiam non datur. Viz současná politika: Jako by nešlo o to se dohodnout a vyjednat kompromis, ale spíš o to rozmetat vše, co udělali "ti druzí". Opozice (z libovolné strany) není partner, ale "nepřítel", kterého je potřeba "zahladit". Slovník politický začíná připomínat rozkazy hlavního štábu za války.
Jako by se "Gaussovo normální rozložení" proměnilo ve svou vlastní inverzi, kdy je u středu skoro prázdno a všichni se mačkají na okrajích. Takové "Gaussovo nenormální rozložení". Patologický obrázek "snahy někam patřit".
A právě pro ty, co požadují "jednoznačné odpovědi", jsem "jednoznačné odpovědi" napsal. Pokud k vám na stránky chodí sto lidí, nesetkáte se s nimi. Ale od určitého kritického množství lidí k vám začnou chodit individua, u nichž ani tu elementární logiku nemůžete očekávat. A právě pro ně jsou určené instantní jednoduché odpovědi na složité životní otázky. Jednoduché odpovědi pro jednoduché lidi.

Je mi opravdu líto, že z celého článku zbylo v myslích lidí jen to, že dávám jednoduché odpovědi. Mrzí mne to o to víc, že se Petr Koubský dnes stydí za to, že se mnou nechal "nachytat". A pokud to všichni pochopili tak, že nabádám k černobílému vidění světa, tak jsem neuspěl.

Není to příjemné a vidím, že budu muset být příště mnohem opatrnější, doslovnější a "vysvětlowacz". Škoda...

Komentáře

Tyranie nespojité mysli

Richard Dawkins to nazval tyranie nespojité mysli. Lidé chtějí věci označovat přesně, je to pro ně jednodušší a nechápou, že to někdy prostě nejde. A není to asi nic nového, jen mi přijde, že ubývá chuti a snahy o něčem rozumně diskutovat.

Uuuu

Eeeee...tak Losna nebo Mažňák teda?

Já bych začal hezky od

Já bych začal hezky od začátku. Na začátku byla voda, všude voda, pak roztály ledovce a brontosauři se přestěhovali do údolí. No a pak přišli Arabové a začali si kupovat mercedesy.

"Gaussovo normální rozložení"

"Gaussovo normální rozložení" proměnilo ve svou vlastní inverzi, kdy je u středu skoro prázdno a všichni se mačkají na okrajích. Takové "Gaussovo nenormální rozložení".

To je krásný citát, kdo je autorem?

Asi vás zklamu, ale to není

Asi vás zklamu, ale to není citát, to je s dovolením moje invence. :) Ještě jsem zvažoval "Gaussovo rozložení nenormality" a "Gaussovo rozložení nenormálních". :)

inverzni gaussovo rozdeleni

S clankem to nijak nesouvisi, pouze me jako matematikovi neda podotknout, ze inverzni gausovo rozdeleni je trosku neco jineho, viz http://en.wikipedia.org/wiki/Inverse_gaussian_distribution

A snad proto jsem nepsal o

A snad proto jsem nepsal o "inverzním rozložení", ale o "inverzi" rozložení, navíc kurzívou, aby bylo jasné, že nemám na mysli striktní výklad, ale takový to co vznikne, když se graf překlopí podle vodorovné osy, aby to bylo jasné i nematematikům. :)
Ale jinak díky. PS: Ta inverzní funkce je docela ošklivá!

neco mi rika, ze GAUSSOVO

neco mi rika, ze GAUSSOVO NENORMALNI rozdeleni neni mozne:) pokud znormalizujete normalni rozdeleni (matematicky rozhodne to neni totez), pak plocha pod krivkou (=integral) se musi rovnat jednicce (predpoklad proto, aby to bylo nejake rozdeleni nejake hustoty pravdepodobnosti) v pripade nenormalniho gaussoveho rozdeleni, pokud si ho predstavuji spravne, v kazdem pripade dostanete pod plochou nekonecno:)

Re: neco mi rika, ze GAUSSOVO

A to nekonečno pod plochou je podle mne v úplném pořádku. Je pod plochou, nikdo ho nevidí (pokud plochu nenadzvedne) a tak tam může pěkně v klidu nekonečně dlouho lenošit. Nepraví náhodou Boden-Töppichova věta: "Svinstvo se zametá vždycky pod koberec"?

Ježkovy voči... Prostě

Ježkovy voči... Prostě takhle:

 

Zase ty nejednoznačnosti

To máš napsat rovnou: rozložení jako když se žena podívá do vlastního vysrihu (myšleno od bradavky k bradavce).

no vzdyt jo:) tohle nemuze

no vzdyt jo:) tohle nemuze byt rozdeleni hustoty pravdepodobnosti, protoze neodpovida definici:)

Tvrdím snad něco o

Tvrdím snad něco o prvděpodobnosti? Já říkal: "Gaussovo nenormální rozložení", též "rozložení nenormálních v populaci".

potom co je podle Vas

potom co je podle Vas gaussovo rozlozeni nez rozlozeni hustoty pravdepodobnosti?:)

Krásná křivka

To jsem fakt jediný, co si pod tou inerzí představil právě tohle?

"...je u středu skoro prázdno

"...je u středu skoro prázdno a všichni se mačkají na okrajích." Myslim ze popis je zcela jednoznacny a nic jineho si pod tim snad ani predstavit nelze. Ty polemiky co se tu rozjeli jsou ohledne nestastne zvoleneho "ve svou vlastní inverzi". Nekteri to pochopili za Artur ma na mysli "inverzni funkci" ke Gausove krivce, coz je neco jineho.

Pane kolego, nenormální

Pane kolego, nenormální rozdělení je především skvělý vtip a Gaussova křivka je použita jen jako ilustrativní analogie, protože většina lidí ani jiná rozdělení pravděpodobností nezná. Ostatně jeho hustota, jak ji namaloval Artur, nabývá nenulových hodnot pouze na konečném intervalu a je shora i zdola ohraničená, takže když se to zintegruje...

Ale proč

dávat jednoduché odpovědi jednoduchým lidem? Proč psát tak, aby to pochopili i lidi bez smyslu pro elementární logiku? Nechápu to; proč tu černobílost podporovat.

Je fakt, ze od one ankety

Je fakt, ze od one ankety jsem si Misantropa zacal titulovat "pan Černobílý", ze by nastal cas na prehodnoceni?

Na přehodnocování se

Na přehodnocování se vykašlete; naučte se spíš číst to co lidé píšou a ne to, co si myslíte že píšou. Je to těžký, to říkám z vlastní zkušenosti, ale občas se to hodí.

Těm nejjednodušším

je úplně šumák, jestli Losnu, Mažňáka nebo třeba Bahňáka.
Dokud jim některý z nich něco (cokoli) neslíbí... :)

souhlas

to martinV: ale určitě je nás víc, aspoň doufám
to zjoova: ano, tak se na obra musí
ad Ferda: ano, velmi pěkný citát
to Artur: ano! a doufám že je nás víc - bez komentování pochopili a mnozí i souhlasí.
Marně čekám na dříve zmiňované LÍBÍtko (tlačítko s kladným instantním komentářem).
A vezměte si příklad z kolegy zjoova, přesně takovou odpověď si ti rýpalové zaslouží :) i když třeba jsou to matematici a nemůžou za to :))

???

Já to nechápu...

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.