GReader, vol 2 - Rozřešení

Kategorie:

Komentáře na téma "proč já používám GReader" u včerejšího článku mě přiměly toto téma pootevřít ještě jednou, a udělat jakousi sumu argumentů s otevřeným závěrem...

Nejprve: Děkuji všem, že dokázali udržet komentáře v subjektivní rovině a (až na výjimky) nesklouzli k obecným či zobecňujícím hodnocením. Pro mne je mnohem zajímavější vědět, že pan X oceňuje to a panu Y naopak vadí toto, než že si pan Z myslí, že Google Reader je naprosto nejlepší, protože jemu se s ním dělá nejlíp, navíc odborné magazíny hodnotí GReader vysoko, a - chceš snad říct, že jsi chytřejší než světoví odborníci?

Takže - co jsem se dozvěděl? Vezměme sumu argumentů od lidí, kteří ke GReaderu přešli a mají ho jako hlavní nástroj pro práci s RSS:

1. Synchronizace. V podstatě téměř každý komentátor psal, že to, co na GR oceňuje, je fakt, že jednou přečtené se již neobjeví na ostatních počítačích, které používá. Totéž platí i pro seznamy feedů, pro příznaky, pro "hvězdičky".

Pro mne tento aspekt není u RSS čtečky důležitý. RSS používám jako zdroj informací, se kterými pak dál nějak pracuju - používám je jako zdroj informací a podkladů pro články, dělám z nich výtahy, sumarizuju je, zpracovávám, třídím... Mám jeden hlavní počítač, kde se mi sbíhají všelijaké kanály, a na ostatních počítačích mám ve čtečce "jen něco" - podle toho, co na kterém počítači dělám. Má to pro mne výhody - v ložnici nejsem zahlcován články o webu, v práci nepotřebuju číst blogy nebo články o elektronice apod.

2. Doporučení a sdílení. GR umožňuje ostatním ukázat zajímavý článek, na který jsem narazil, a vice versa.

Ne že by mezi mými známými nikdo GR nepoužíval, ale ty tipy, co mi GR od nich nabízel, mi byly k ničemu. Nezajímavé. To, že někoho znám, ještě neznamená, že nás budou zajímat ty samé články, feedy apod. Naopak jsem tuhle funkci vnímal až jako téměř rušivou a hledal jsem možnosti, jak se jí zbavit. Jak se zbavit "nevyžádaných článků".

3. Klávesové zkratky. (zmínil Marek Lutonský)

Na jednu stranu chápu radost z toho, že nějaké webové aplikace mají klávesové zkratky, na druhou stranu mi připadají klávesové zkratky jako samozřejmost - ostatně používám Total Commander a ovládám ho téměř výlučně z klávesnice, takže - ano, o klávesových zkratkách v GReaderu vím, ale má DT čtečka je má taky, to bych neviděl jako takové obrovské plus. Připouštím, že ve světě webových aplikací to je stále novum, ale je to úsměvné.

4. GR běží stále a nemusím mít spuštěného klienta. (zmínil Pixy a další)

Ano. Běží stále, a přijímá zprávy i když mám počítač vypnutý. To je pravda, a to je jedna z výhod, kvůli kterým bych byl ochoten vzít online čtečky na milost, KDYBY...

... kdyby nebyl tak drastický poměr článků "průtokových" ku "vybraným". "Hvězdičku" dostává zhruba jeden 0.5-1% ze všech příspěvků, co ke mně přitečou, zbytek zůstane ve čtečce měsíc, a pak odchází do /dev/null Představa, že se vrátím po měsíci k počítači a ve čtečce nebude aktuálních 1500 článků, ale třeba 6000, z nichž navíc valná většina už je pasé, nestaví tuhle vymoženost do jednoznačně pozitivního světla.

5. Vyhledávání. Několik lidí zmínilo vyhledávání, mmister dokonce ve stylu "Mají DT čtečky vyhledávání?" Jasně že mají. :) Borek Bernard zmínil, že si DT čtečky pro hledání budují index, a tím spotřebovávají čas jeho CPU.

Osobně nemám se spotřebovaným časem problém - stejně se čtyřjádrové CPU většinu času fláká a šťourá se elektronama v hradlech. Ovšem pořád mi při pohledu do správce procesů zabírá míň času i paměti než Firefox (unfair argument...)

6. RSS je web. (zmínil Borek Bernard) Je tedy přirozené číst web na webu webovou aplikací.

O tom, co je přirozené, lze vést dlouhé neplodné spory, stejně tak jako o tom, jestli je RSS web nebo není, protože ty definice jsou natolik vágní, že... Lépe řečeno: Spory o definice mohou být tak vášnivé, jak vágní definice jsou. Několikrát jsem si ověřil, že mé vnímání hranice, co je web a co není web, je nejen posunuté, ale dost možná položené i na jinou osu... Řeknu jen, že RSS pro mne není "čistý web", stejně jako pro mne není webem mail. Možná "metaweb". Ale to je na jinou diskusi.

7. iPhone support (zmínil braque)

To jako majitel Smartphonu s WM ocením. ;)

8. Archiv článků. (zmínil Fruiko) Co GReader zachvátí, už nikdy nevrátí.

Osobně se snažím udržovat počet "uložených článků" na minimu. Můj přístup k "eternalitě" je, jak osvědčeno, velmi vlažný a dar zapomínat považuju za mnohem důležitější než schopnost pamatovat si kdeco.

9. Statistiky. (Fruiko, Rony)

Ach. K čemu to? V podstatě jen zábava.

10. Bez nutnosti instalace (Michal)

Ano, blíží se (zase) věk tenkého klienta. A pak zase přijde věk klienta tlustého. To je normální a tato výhoda může být stejně tak nevýhodou: U DT čtečky mám možnost vlastní instalace. :)

11. Možnost dopisovat poznámky (Klokáně)

Ano, to je příjemná možnost, kterou ne všechny čtečky mají.

---

Takže taková je zhruba suma výhod, které spatřují v Google Readeru ti, kteří si jej zvolili, spolu se stručným pohledem na jednotlivé body z mé strany. Záměrně zde neuvádím žádné shrnutí ani doporučení a konec nechávám otevřený...

Proč jsem tedy vířil vody? Protože jsem chtěl vědět, jestli má neobliba GReaderu je dána tím, že jsem přehlédl nějakou zásadní výhodu, nebo tím, že mám opravdu jiné požadavky a jiný přístup. Jak to vypadá, tak jsem žádnou zásadní výhodu nepřehlédl, a jde opravdu o otázku osobních preferencí.

Komentáře

Ad klávesové zkratky

Martine, u mě je to trochu jinak. Před tím se mi jednoduše nepodařilo najít žádnou desktopovou čtečku, která by mi z hlediska klávesových zkratek vyhovovala. Skončil jsem u FeedDaemonu (myslím), který byl v tomto pro mě nejlepší, ale pořád zde byla omezení.

S Readerem pracuji tak, že v prohlížeči zadám Ctrl + L (zadání adresy), L (zkratka pro načtení Readeru), potom se s J a K pohybuji v článcích. Případně když tam toho mám moc, pomocí Shift-J, Shift-K, Shift-O a Shift-X pracuji s kategoriemi. Myš se nudí.

Jsou to naprosto základní požadavky, ale před odhadem rokem a půl, kdy jsem s Readerem začínal, mi tohle žádná čtečka nenabídla. Začalo to třeba chybějící zkratkou pro vyvolání celé čtečky, nechtělo se mi to řešit samostatnou aplikací.

Na tohle nenacházím odpověď -

Na tohle nenacházím odpověď - mám dojem, že se míjíme tak dalece jak jen to jde...

 

Oceňujete, že vyvoláte čtečku stisknutím dvou kláves v prohlížeči. Ponechme stranou otázku, jak jste se do prohlížeče dostal - pravděpodobně jste stiskl Alt+Tab nebo máte přímo shortcut na prohlížeč. OK, já mám totéž na čtečku. Zatímco vy se přepnete do prohlížeče, já jsem už ve čtečce. Z libovolného prostředí vyvolám čtečku, když už bude úplně nejhůř a Indiáni mi zalepí myš, stiskem "Alt+mezerník" (Launchy), napsáním "O" (Launchy mi nabídne nejčastější aplikaci od O, tedy Omea) a Enter.

Po DT čtečce se pohybuji standardními klávesovými zkratkami, které člověk zná automaticky, protože jsou konzistentní v celém systému a aplikace je dodržují. Tabulátor, Ctrl+Tab, mezerník, šipky apod. Tohle je třeba věc, která je u webových aplikací narušená, protože tyhle klávesové zkratky většinou zůstanou chycené na úrovni prohlížeče. Shift-J, Shift-O apod. nepovažuju zrovna za dvakrát šťastné, protože úzus je takový, že "shift O" je "klávesová zkratka pro napsání velkého O". I v prostředí prohlížeče používám Shift J na napsání velkého J. Po pravdě mi řešení "pohybovat se nahoru a dolů pomocí písmen j a k" přijde nejen zastaralé (jako z dob, kdy na terminálech prostě nebylo místo - viz editor vi), ale přímo špatné - protože nekonzistentní...

V pohodě, prostě to jen každý

V pohodě, prostě to jen každý používáme jinak.

Dřív mi vadilo, když byla čtečka vidět mezi spuštěnými programy, zabírala místo v Alt-Tab. Chtěl jsem ji mít jen jako ikonku v hlavním panelu, a to už pak zase kolidovalo s požadavkem na vyvolání klávesovou zkratkou.

Nechci Launchy ani jiné pokročilé konfigurátory. Opravdu se bojím okamžiku, kdy se dostanu do firmy, která má velmi přísná pravidla na uživatelské zásahy do počítačů. Snažím se proto maximálně vyjít se standardním nastavením, u něj hledám efektivní cesty používání. Mimochodem webové aplikace mají v takovém případě výhody, dají se používat i tam, kde nelze instalovat další programy.

Kacířský názor: Pohyb pomocí písmen je ergonomičtější než používání šipek. Ruce v takovém případě mohou zůstat ve standardní poloze pro psaní, nemusí se posouvat k šipkám. Ale to je už velmi akademická debata :)

Čtečky, které umí definovat vlastní hotkeys

A pak tu máme ještě DT čtečky, u kterých je možné předefinovat jejich stávající klávesové zkratky a nadefinovat hotkeys těm funkcím, které své ještě nemají. Umí to třeba FeedDemon.

7. support pre mobilne zariadenia

Tu by som to len uviedol na spravnu mieru = iphone support je len sucast supportu mobilnych zariadeni. Predpokladam, ze existuje cistejsia mobilna verzia a ta pre iphone je jej derivat vyuzivajuci konkretne moznosti typu AJAX a pod.

Je to obdoba mobilnej verzie gMailu, kde existuje mobilna verzia a aj specialne iPhone.

Fajn je, ze gMail aj gReader si vedia zistit, ze som iPhone.

bod 9.: ak to casto pozeras, je to zabava. Prakticky ucel je PRE MNA v lahsom vyradovani zdrojov RAZ ZA DLHSI cas - je to existujuca vyhoda, ktoru moze zahrnut akakolvek citacka pretoze statistika je nad mojim uctom a nezahrna socialne funkcie :-)

bod 2.: doporucenia obcas pozriem a beriem to len ako lahsiu cestu pridat si nejaky zdroj bez precenovania funkcie.

Moj zaver je, ze mas odlisnu vychodiskovu situaciu a nependlujes s rovnakymi poziadavkami medzi strojmi.

Jen stručně

Ano, Arthure, myslím, že se Vám povedlo shrnout vše podstatné, co Google Reader nabízí.
Je jasné, že každý uživatel má jiné požadavky - zatímco např. já chci mít své kanály kdekoli, Vám stačí je mít na jednom PC.
Nejsem si jen zcela jistý, zda jste správně popsal "doporučení," (nebo zda jsem Vás špatně pochopil). Doporučení nedostáváte na základě toho, zda někoho znáte, ale na základě nějakého algoritmu, kdy se vezmou Vámi sledované kanály, najdou se uživatelé, kteří je mají ve svých sledováních a doporučí se Vám další, které oni mají a Vy ještě ne.
Jak jsem říkal posledně - já přes to našel hodně zajímavých webů, ale samozřejmě i spoustu těch, co jsem odmítl (poměr tak 1:20).
Zmiňoval jste také srovnání s Last.fm - vidíte, tam mám taky zkušenost, že jsem díky "slaďování vkusu s ostatními" dostal tipy na zajímavé kapely, které jsem si rád poslechl a některé poslouchám dodnes :)
Celkově ale ten Váš článek hodnotím kladně, jako přehled "čím se liší GR od desktopové čtečky." Až se mě na to někdo zeptá, odkáži ho k Vám :)

Já jsem to srovnání s last.fm

Já jsem to srovnání s last.fm použil záměrně - já totiž v těch doporučených nenašel nic, co by mě zaujalo. To nebyla zrovna pochvala :)

Newsgator

Zdravim,

neviem ci pouzivate (asi nie) ale exisutje na iPhone a Mac aplikacia NetNewsWire ktora moze byt v podstate len klient ku strankam newsgatoru ktory ma webove rozhranie a syncuje sa s tymto klientom v pocitaci (zaroven zalohuje zoznam feedov).

Inak fajn seria clankov :)

Připomíná mi to střet dvou

Připomíná mi to střet dvou rozdílných světů, dvou "dynastií", filozofií, způsobů práce (přemýšlení), a to vše na jednom blbém příkladu online / desktop čtečka RSS :-)

Osobně je mi blízký Arthurův způsob, neboť také mám více počítačů, kde dělám různé věci a nepotřebuji si všude tahat svůj kompletní život (online kancelář) z počítače na počítač, se všemi zdroji dostupnými online. Jeden PC mám na grafiku s připojeným scannerem a s nainstalovaným software, dalčí PC na vývoj s vývojovými nástroji, notebook na mobilní práci v terénu,...

Napadlo někoho, co dělat, když není dostupný internet a vše online je tedy nedostupné i ten slavný GR?

Napadlo někoho, že nejde o způsob čtení / sdílení / shromažďování informací, ale o to, na co nám ty informace vlastně jsou?

Jojo, na to jsem zapomněl -

Jojo, na to jsem zapomněl - jak jsem neskutečně pěnil u GReaderu v hotelu, kde byla mizerná wifina. Jak spojení haprovalo, tak se GReader změnil v neodstřelitelnou bestii točící kolečkem... (ale tam bude kus viny i na straně prohlížeče, přeci jen FF pod Linuxem na netbooku)

GReader má offline mód.

GReader má offline mód. Funguje celkem dobře, i když ho teda naštěstí nemusím používat příliš často.

webove alebo desktop aplikacie

ako citam reakcie, tato diskusia skor ako o RSS citacke vyzera na fundamentalnu otazku, ci pouzivat webove alebo desktopove aplikacie. Ako je to napr. s vasim e-mailom? Da sa aj zovseobecnit, ze uzivatelia GReaderu skor pouzivaju web mail (napr.Gmail) a "desktopaci" skor stahuju na PC?

RSS čtečka bez Internetu?

Ale no tak, Caymane, to si děláš legraci, že jo? Jakákoli čtečka, ať už desktopová, nebo online mi bude v případě výpadku Internetu takříkajíc k ho...ubě.

Ne tak docela... DT čtečce

Ne tak docela... DT čtečce stačí chvíle připojení, během které si stáhne data, a pak může internet vypadnout. Webová čtečka požaduje připojení po celou dobu, co s ní pracuju. Myslím si, že tento rozdíl měl Cayman na mysli - a ostatně i ty, kdyžs dělal EasyBlog, že? :)

EasyBlog

To samozřejmě ano. Ale k čemu mi budou stažené nadpisy článků, které si ve chvíli výpadku internetu stejně nebudu moct přečíst?

Jdu už s křížkem po funusu,

Jdu už s křížkem po funusu, ale když jsi mne, Martine, přímo jmenoval v předešlém článku, cítím povinnost aspoň něco napsat. Ano, je to tak -- Google Reader používám primárně proto, že potřebuji číst stejnou sadu RSS kanálů na mobilu s WM (nejčastěji), netbooku (méně často), stolním PC (ještě méně často) a iPhonu (nejméně často). Vybrané články si na libovolném z těchto zařízení označuji a následně je vždy už na stolním PC dále zpracovávám. Google Reader je zřejmě jedinou čtečkou, která se pro tento styl prace hodí a zároveň nabízí plně vyhovující použitelnost (tj. rychlost, ergonomii a funkčnost).

Ještě si neodpustím odpověď Radkovi Hulánovi k jeho obecnému komentáři na téma webových aplikací u předešlého článku: Jsem natolik chytrý a produktivní, že si mohu dovolit být líný a pomalý :-)

Ano, v případě takového

Ano, v případě takového použití, tj. nutnost synchronizace a HETEROGENNÍ PROSTŘEDÍ (tj. různá zařízení, která vylučují možnost použít některé z nativních řešení s online synchronizací), je online čtečka nezbytností.

 

A tak si jen říkám: Zaplaťpámbu, že tyhle potřeby nemám! :)

Označit vše jako přečtené.

Koukal jsem se na screenshoty z FeedReaderu a nějak jsem tamm nemohl najít někde poblíž (dostupné na jedno kliknutí) tlačitko "Označit vše jako přečtené", což je funkce, kterou používám velmi často. Přehlédl jsem ji?

Nevím jestli na jedno

Nevím jestli na jedno kliknutí, já používám Ctrl+R.

je na 1 kliknutie - mysou

je na 1 kliknutie - mysou ides na tlacidlo Dalsi, automaticky sa ti rozbali menu v ktorom kliknes na Oznacit kanal jako precteny, plne mi vyhovuje ak mas na mysli Oznacit vsetky kanaly ako precitane tak som to nenasiel (a nejak ani necitil doteraz nikdy potrebu vyuzit)

Tak ještě jednou k tomu

Tak ještě jednou k tomu vyhledávání :). Pokud desktopová RSS čtečka nearchivuje články věčně (a dokonce stahuje vždycky jenom posledních x článků, ne všechny nepřečtené), pak myslim, že neni v čem vyhledávat, ne?

Ne že bych to vyhledávání v GReaderu používal nějak často, ale už se mi hodilo právě v případech, kdy jsem věděl, že jsem to měl onehdy ve čtečce, ale nemoh jsem to nijak najít.

Proč by je nearchivovala

Proč by je nearchivovala věčně? Může... Ve starém FR jsem měl kompletní kanál celého Bloguje, takže pokud jsem věděl, že jsem to VE ČTEČCE viděl, tak jsem to VE ČTEČCE našel. Pokud jsi to ale ve čtečce neviděl, tak jak víš, že bys to tam měl hledat?

Já vidím hlavní rozdíl v

Já vidím hlavní rozdíl v přístupu k těm RSS a práci s nimi. Já si jednou či párkát denně projdu seznam nových příspěvků, co mě to podle titulku příp. popisu zaujme, to si hned přečtu nebo si to otevřu v novém tabu a přečtu později. Při procházení vše označuju jako přečtené a už mě to nezajímá. Ty články a informace si nikam neukládám, nedělám výtahy a rešerše, dále je nezpracovávám, nearchivuju, netřídím. Přečtu, smažu, příp. zapomenu.

Když si čtu, co s RSS provádíš ty, trochu mě děsí představa, že bych někdy něco podobného musel... no zkrátka je vidět, že máme úplně odlišné potřeby, potažmo požadavky, potažmo preference.

Průtokové články

"zbytek zůstane ve čtečce měsíc, a pak odchází do /dev/null" - takhle se chová Google Reader taky, všechny články po měsíci automaticky označuje jako přečtené.

Lze to nastavit? Tedy

Lze to nastavit? Tedy specifikovat, že příspěvky z kanálů, co mám ve skupině "elektronika", odejdou do dža za 60 dní od přečtení, příspěvky v kanále "komentáře z Misantropa" odejdou po týdnu a příspěvky z kanálů ve skupině "magazíny" a "pelmel" odejdou po měsíci, bez ohledu na to, jestli jsem je přečetl nebo ne?

Předem se přiznávám že s RSS

Tak si přidám taky komentář. Předem se přiznávám že s RSS čtečkami nemám nějaké široké zkušenosti a nepotřebuju žádné speciální funkce, patřím do kategorie "přečtu, smažu", víc funkcí nepotřebuju. Na toto mi stačí primitivní čtečka v Opeře.
Důvod proč ji používám je i proto že k ní mám přístup přes stisk jedné klávesy, případně alt+tab a klávesa. Osobně RSS beru jako takové aktivní bookmarky, proto mi vyhovuje je mít ve stejném okně jako web.
Teď k Greaderu - zkoušel jsem, ale nepoužívám. Nevyhovovalo mi připojování přes webovou adresu. Když jsem jej zkoušel měl jsem zato že už dávno existuje nějaký obecný protokol na synchronizaci s desktopem, něco ve stylu IMAP pro maily, proto jsem byl překvapený že GReader narozdíl od Gmailu nic takového nepodporuje :]
Ale jak jsem již psal v čtečkách jsem nenáročný. Někdo by možná řekl začátečník :]

/dev/null

ad bod 4.:
- aj neprecitane posty odchadzaju po 30 dnoch do /dev/null - t.z. stanu sa precitanymi. Je mozne, ze to plati az od urciteho poctu postov na RSS kanal, ale myslim, ze to plati plosne.
- je ich mozne dohladat, avsak zobrazenie feedu musi byt time descending a treba sa naklikat, a ked je to "bujary" feed s 10-15 postami / den, tak zabava rychlo konci...

V tom odstavci jsem

V tom odstavci jsem nepopisoval chování GR, ale chování svojí čtečky, tedy MOJE nastavení DT čtečky tak, jak mi vyhovuje.

a ja obhajujem GR, ze to

a ja obhajujem GR, ze to dokaze, ako si to vy predstavujete.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.