Nebe bez mráčku

Trošku odlehčení po hutném týdnu: Rubrika Čtenářové nám píší a pár nesouvislých poznámek o hostingu, cloud computingu a virtuálních serverech.

A začneme těmi dopisy a komentáři. První tu je pan Adam z Brna (nebo z Přerova, kdoví), který mi poslal tento vzkaz:

Dobrý den, přiznám se, že jsem nepochopil smysl těchto stránek. Můžete mi to alespoň stručně objasnit? Jedná se pouze o osobní blog, nebo i o něco víc?

To jsem se hned po ránu od srdce zasmál. Nedokázal jsem si představit odpověď, jakou bych mu dal (prostě stránky, ne? Koho to zajímá...), a co víc - nedokázal jsem si představit ani duševní rozpoložení člověka, který takový dotaz položí. Představil jsem si sám sebe, že vlezu na nějaké stránky, které jsou mi opravdu vzdálené, třeba mimibazar, chvíli se tam potácím a pak pošlu provozovateli dotaz: "Hele, co to jako má být a proč?" Zajímalo by mě, jestli se náhled pana Adama na tyto stránky nějak odvílí od toho, do jaké kategorie si je zařadí, jako třeba: "Jako blog dobrý, ale coby fotogalerie naprosto na nic".

Nakonec jsem zavrhnul první odpověď ("Není to jedno?"), zavrhnul jsem i druhou ("Je to e-shop s paličkovanou krajkou") i třetí ("Trhni si nohou, tatrmane") a odeslal jsem až tu čtvrtou, tedy "Stránky jsou ve skutečnosti kódovým kanálem, jímž CIA komunikuje s mimozemšťany". Zvláštní je, že na odpověď nepřišla žádná reakce. Jime, Jime, tady Talíř 1, Jupiter právě chytnul dvě mouchy...

Pak dorazil krásný exemplář Vola Diskusního s komentářem, který jako by vypadl z Instantních komentářů (jste si mysleli, že si dělám legraci, co?). Hlavně ta druhá část o Chucku Norrisovi stojí za to... Velkolepý výrok "mozna jsem nepochopil uplne vsechno, ale nestalo mi to za to namahat se cist cely clanek, kdyz vim, jaky je obsah vetsiny takovych prispveku" included.

No a nakonec jsem na vlastní kůži pocítil, že pojmenovat službu Clipboard nebylo úplně nejšťastnější. Pan V. mi napsal:

při zpracování služebních dat se mi na PC zobrazilo, že se některé údaje uložily na clipboard. Žádný odkaz na zpětné vyhledání mi ovšem nepřišel. Jelikož nemám s touto službou žádné zkušenosti, žádám Vás tímto o pomoc či radu, jak se k uloženým hodnotám dostat. Předem díky.

Musel jsem pana V. zklamat. Ale přiznám se, že jsem se zachoval jako zbabělec a neodpověděl jsem mu. Nenapadl mě žádný přijatelný způsob, jakým bych někomu zjevně neznalému dokázal vysvětlit rozdíl mezi clipboardem a Clipboardem.

---

A když už jsme u toho Clipboardu a dalších služeb - to mě zas nahlodal Daniel Milde svým článkem o VPS. Už před časem jsem totiž zvažoval, zda si nepořídit opravdu nějaký český hosting na primárně české weby, tedy takové, kde se opravdu využije přímé připojení do NIXu a uživatelé nebudou prskat kvůli latenci. Ovšem zmlsán HostMonsterem jsem nasadil kritéria docela vysoko, takže odpovídající české služby byly buď drahé (a tím myslím opravdu drahé na to, že na nich poběží bezplatné služby) nebo zas neschopné. Nakonec jsem už už směřoval k Medhimu, který snad jako jediný nabízí v ČR víc domén na jednom účtu za málo peněz, ale pak mě zaujal ten článek o VPS...

Zvažoval jsem, rozvažoval a přemítal a nakonec to už už vypadalo na ASPone. Chtěl jsem to dneska objednat a zkusit, ale nakonec jsem ráno vstal levou nohou či co, zkrátka se mi do toho nechtělo. Bloumal jsem po stránkách s modama pro Half-Life a u jednoho jsem narazil při stahování zas na tu doménu, kterou vidíte třeba u Twitteru... Nevíte? Přeci S3.

Na S3 a EC2 jsem koukal už před časem. Pořád jsem si říkal, že to vlastně není třeba, není třeba... až jsem to dneska otestoval. Výsledek? Příjemný. Za pár peněz k dispozici velmi slušný výkon a celý virtuální stroj. Zkusil jsem virtuální počítač (v EC2 terminologii AMI) s Debianem, nainstaloval jsem si Apache2, PHP5, všechno to fungovalo... Kupodivu i rychlé to bylo...

Jen ten server z toho zas nebude... :)

Ale pro sichr si sem poznamenám pár odkazů:

EC2 @ Buzzmag (česky)

Začínáme s Amazon EC2 (česky)

Dostupné AMI pro EC2/Europe

AMI s Debian Lenny

Ubuntu a Debian AMI pro EC2

EC2 Getting Started

Elastic Server on Demand (vytvoří obraz pro VMware, Xen či EC2 podle požadavků)

PHP knihovny pro Amazon S3

Windows S3 klient Cloudberry

Hezký víkend všem.

Komentáře

agenda

co takhle rozesílat několik variant instantních odpovědí? :)

VPS

Možná by se mohl hodit i druhý článek o VPS, co jsem teď napsal, ale weblogy ho nesežraly. V druhém dílu se pokouším odhadnout, kolik je potřeba pro VPS operační paměti, což je při výběru VPS asi nejdůležitější kritérium.

CloudBerry Explorer

Thanks a lot for mentioning CloudBerry Explorer in your blog!

Regards,
CloudBerry Lab team

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.