Podtržená osobnost

Kdy přestává být osobní web osobním webem a proč zelinář může, ale programátor ne? Aneb tak obecně o tom, jestli má osobní web dělat dotyčný osobně.

Povím vám, to zas byla debata jak rozprávka. Ale popořádku...

Kdysi, v dobách dřevních, jsem měl doménu. Byl jsem na ni patřičně hrdý a vůbec jsem s ní byl intenzivně spokojený. Běžely na ní mé první stránky, mé druhé stránky, mé třetí stránky, Neškodný, pak další stránky... Inu, doména skoro historická. Hlavně ale s dobrým názvem - mít jako doménu svoje příjmení, kdo z vás to má, že? (Rožánek, Hulán, Hasalík a podobní to nebudou komentovat!)

Jenže čas oponou trhnul, nebo aspoň popotáhnul, a já se postupně přestěhoval na spoustu dalších domén - se zápisníkem sem, s programováním tam, s elektronikou onam - a doména chřadla a strádala. V nějakém posledním vzedmutí energie jsem tam nainstaloval Drupal - a skončil jsem u toho, že jsem v něm vytvořil stránku "O mně", a ta tam teď je a straší...

Tak jako v zásadě jsem s tím po obsahové stránce spokojený. V zásadě! Jsou tam odkazy na mé různé weby, je tam něco o mně a tak, ergo funkci určitého personálního rozcestníku to asi plní. Je mi šumák, že by to mohlo funkci plnit líp či nedejbože dokonce přivádět čtenáře či tak něco, stačí mi, že mám kam odkázat, když někde napíšu svoje jméno.

Je tam nějaký defaultní vzhled z Drupalu, protože jak známo - na grafiku nemám čuch.

Ale čas od času mě napadne, že bych tu stránku mohl předělat. Nějaký lehký vzdušný design tomu dát, trošku techno styl, ale žádné omalovánky... Jenže na to prostě nemám (největší umění ve webdesignu je přiznat si, že na něj člověk nemá buňky). Tak jsem si říkal, že bych oslovil nějakého slušného grafika, co by náčrtek podle mých fantazií udělal a designově zaobalil velkolepou myšlenku: "Já jsem ten a ten a udělal jsem to a to".

Takže jsem dneska hodil do pléna následující utwittnutí:

Přemýšlím, že bych si udělal konečně pořádnou "osobní stránku". Ale nechce se mi to patlat, když nemám grafickýho cita. Nějaký grafik NPKC?

Tedy požadavek víceméně jasný.Na tom přeci není co k nepochopení. Přesto se odehrál následující twittalog s jistým twitteristou, který pravil:

pak to jednou budes chtit upravit a grafik npkc se bude opakovat. Kasli na image, nasleduj css :)

Čistě pro kontrolu: Jak souvisí úpravy a CSS s grafikem NPKC?

prave ze nijak. resp. se to snazim minimalizovat tak, abych nad grafickou strankou veci musel premyslet (a delat se s ni) co nejmin)

A souvislost s tím, co jsem psal? Jak se to tluče s tím, že bych chtěl navrhnout grafiku od někoho, kdo má "oko"?

v zásadě netluče, jen to na mě působí... hm.. přehnaně. Tak trochu to snižuje tu "osobnost" osobní stránky, imho

No to je dobrá konina. Osobní stránka je stránka "o osobě", nikoli "udělaná konkrétním člověkem". Dál bych to nepitval.

od cloveka co se webem vicemene zabyva bych to holt cekal, no.

Co s tím má společného to, že se "zabývám webem"? To jako že z toho titulu musím umět udělat grafiku? Co to je za blbost?

Ty se rad pretahujes o prkotiny, ze? :) No, jak to rict. Pokud bych mel brat ohled na to, ze moje osobni stranka muze fungovat jako soucast urcity prezentace sebe sama i v ramci profese a pracovniho uplatneni v ni, budu chtit profesionalni design taky a to ve tvym pripade podle vseho plati. Na druhou stranu pokud je mi tenhle vliv ukradeny a chci se prezentovat predevsim jako clovek, pak bych profesionalniho grafika neshanel a spachal neco sam, treba ze jsem v grafice naprosta lama. Konec koncu on ten vysledek o cloveku taky leccos rekne. Co jsem na zacatku nevedel je, jak se k osobnimu webu stavis ty. A ted kdyz to vim, muzu te s klidnym srdcem nechat shanet nekoho, kdo se v designu vyzna. (A odpovidat na tvoje absurdni otazky. Samozrejme ze z titulu programatora webu nemusis umet robit grafiku.)

Kdo mě zná, ten ví, že poslední reakce je něco jako podepsaná žádost o ukončení sledování. Ale zaujalo mě na tom věcné jádro výhrad, které jsem dešifroval takto: Osobní stránku by si měl člověk dělat osobně, aby o člověku něco vypovídala (jako o člověku), najmě když je dotyčný "od webu".

Což je opravdu kravina, a dovolte mi, abych to trošku rozvedl.

Když budu zelinář, tak nikoho jistě nenapadne požadovat, abych si dělal stránky sám. Jsem přeci zelinář. Nikomu nebude divné, když požádám stránkotvořiče o jejich vytvoření. Dokonce i když nebudu dělat stránky zelinářství, ale Svoje Vlastní Stránky ("Stránky Vendy Jahody"), tak nikdo neřekne ani bééé, když mi je za bedýnku brambor a svazek ředkviček udělá kamarád, co vládne grafickými nástroji.

Nikomu to nebude divné, když budu traktorista. Nikomu to nebude divné, když budu právník, doktor, obchodník... Ale protože jsem "od webu", tak se najdou takoví, kterým to divné je!

Pane inžinýre, mně se doma rozbilo video - No a co já s tím? - No, jestli byste mi ho nemoh opravit, když jste od těch počítačů... Nemoh'! Nemoh bych ani poradit, jak ve Wordu udělat text takhle jako zaoblenej. Neumím to, i když jsem od počítačů. Neporadím vám, jak udělat v Excelu knihu jízd, i když jsem od počítačů!

Byly doby, kdy jsem si stránky patlal sám. Sám jsem si navrhl vzhled, sám jsem si to přepsal do HTML, sám jsem si k tomu naprogramoval nějaký backend... Za svůj nejlepší krok v téhle oblasti považuju rozhodnutí, že něco z toho už dělat NEBUDU, protože to NEUMÍM - kódování HTML mi jde pramálo, a navrhování vzhledů už vůbec ne! A že k tomu budu mít vždycky lidi, co to umí a udělají líp.

(Jedno z nejhorších překvapení u současného zaměstnavatele bylo to, když jsem se zeptal, kdo že pro ten webový portál, co mám naprogramovat, ačkoli jsem programovat weby neměl, bude dělat grafiku a kód. Z pohledů se dalo jasně číst "Cože? To je přeci tvoje práce!" Tedy abych byl přesný - grafiku dodal zákazník. On má zákazník Adobe Illustrator... Dodal a vše podrobně popsal stylem "pixel perfect" - a já z toho dělal XHTML+CSS kód... Ale to jsem odbočil.)

Takže mi připadalo logické, že když chci pro svou osobní stránku nějaký rozumný vzhled, tak oslovím grafika - i když jsem od webu. Spíš bych ale řekl: Právě proto, že jsem od webu! Stejně jako oslovím před založením zahrady zahradního architekta, i když jsem párkrát zalejval a jednou jsem okopal rododendron. Stejně jako moje manželka oslovila bytového architekta, když chtěla postavit byt a měla prázdný prostor, ačkoli si nábytek dokáže koupit sama. Architekt přišel a viděl, něco navrhnul, manželka namítla, architekt doladil a byt vyjadřuje osobnost i osobitost - ale ne architektovu!

Dobrý architekt, stejně jako dobrý grafik, designér či textař, dokáže svou osobnost při práci na zakázku potlačit tak, že z díla netrčí. Naopak se snaží, aby dílo sedlo zákazníkovi. Zákazník si na druhou stranu taky vybere takového architekta (grafika atd.), jehož styl mu nejvíc sedí...

Situace je podobná stavbě rodinného domu - pokud člověk není profesí architekt, tak si nechá rodinný dům navrhnout od profesionála. Rozhodně tím neutrpí "rodinnost" domu. Může si ho postavit, je-li zedník. A chápu, že jsou zedníci, co se na architekta vykašlou a postaví barák "z ruky". Jednomu z dvaceti se to fakt povede, a těch zbylých devatenáct - no, alespoň plně vyjádří osobnost.

Tak mi jen vrtá hlavou, jestli dotyčný twitterista, co se se mnou hádal, nepochopil, že být od webu neznamená, že člověk umí udělat vzhled, grafiku, kód, backend i texty, nebo jestli tím opravdu myslel, že jen vlastnoručně udělané stránky odráží osobnost a profesionálem navržená grafika nedokáže prezentovat především člověka. Protože pokud ano, tak jsme všichni, krom webdesignérů, odsouzeni k tomu mít škaredé osobní stránky.

A po pravdě řečeno - já nepotřebuju, aby na mé osobní stránce byl nějak prezentován člověk a jeho osobnost či něco takového, fujtajbl. Coby člověk se prezentuju všude možně a jinde. Nechci ani nějakou profesní prezentaci, od toho mám LinkedIn. Na své osobní stránce potřebuju jen stručné informace o sobě, kontakt a odkazy na své weby. A tohle všechno chci mít pěkně zpracované, dobře prezentované a graficky upravené, protože tak mi velí má osobnost. :)

Jestli vám můžu radit - pokud si zrovna s webdezénem netykáte, tak to udělejte stejně. Čert vem autenticitu - náhodný návštěvník málokdy řekne: "Jéééé, to je autentické!" To spíš: "No to je ale zprasený web!" A můžete mít osobnost jak jarní louka, bez grafického citu z toho vyleze v naprosté většině zprasený web.

Tak asi tak...

Konečně - můžu tam vrazit plaintext! Google si pošušňá - a mou osobnost to podtrhne přímo nevídaně!

---

PS: NPKC znamená "Na pokec..." Jako že člověk hledá někoho z daného oboru, s nímž by hodil řeč.

Komentáře

Ten od počítačů

Ten od počítačů
jsem ve firmě já,mám se starat o hw, neustále čelím útokům a dotazům typu jaký jsi zmínil:-D „Pane ynžinýre, nám se rozbilo video…“ – jdu do kolen:))) Jak udělám to „dotaz“ v accesu, jak se vkládá ve wordu znak gamma, proč mi v ajsku najednou píše text z prava do leva, proč mi nejde spustit outlook a stovky jiných. Pominu-li rozšířenou pověru, která zní: „člověk, co rozumí pc = programátor“ si lidé myslí, že jakákoli profese mající něco společného s pc znamená, že člověk ví ABSOLUTNĚ všechno, co se pc týká, zná VŠECHNY programy, jaké kdo kdy napsal. Poukazuje to na jejich naprostou neznalost věci, stejně tak, když si myslí, že pc=Win, website=dokument ve wordu na internetu a podobné bludy. Jen si tak říkám, jak tomu čelit. Jak se zachovat vůči člověku, jež svou neznalostí dělá blbce ze mě? Věcné argumenty neberou, dle klíče – nic o tom nevím, tj neexistuje to, nebo je to zbytečná blbost.. .
Nějaké nápady? Prosím;)

Sežente někoho na SW

Pokud vás uživatelé trápí dotazy mimo váš obor, možná by bylo dobré o tom informovat uživatele a vedení, a přesvědčit je o tom, že na podobné dotazy je potřeba odborník na ICQ, MS Office,... on se toho někdo rád ujme =) Nebo, pokud máte čas, nechte se vyslat na školení/upravit si plat/... .
Myslím, že kdyby za vámi začali courat s dotazy na spočítání mzdy/nárok na dovolenou/výkresy pro novou budovu firmy, taky je pošlete k šípku.

To je hezké, příručkové - a

To je hezké, příručkové - a naivní! Každý nadřízený řekne: "No ale od toho tu přeci mám vás, to je vaše práce! Vy to neumíte / neznáte / nerozumíte tomu? No ale já čekal, že jste počítačový odborník... Kam bysme to došli, kdybych na toho měl brát nějakého odborníka, když tu mám vás..." - a tak dále ad lib.

Řešení

Řešení je rozumět všemu :)

ja nevim co znamenaji tu

ja nevim co znamenaji tu posledni dve slova:
"Kdo mě zná, ten ví, že poslední reakce je něco jako podepsaná žádost o ukončení sledování."

Hantýrka twitteristů... :)

Hantýrka twitteristů... :)

spolecnost

Trefil jsi to ale presne, protoze prave takhle to je. Presne takhle se lidi koukaj na "lidi od webu" kdyz jim weby dela nekdo jiny a to proc to tak je uz nikoho nezajima nebo to nikdo nechce pochopit. To jsme to dopracovali ...

ten od počítačů

Tak tohle odněkud znám, hlavně v rodině a širsím příbuzenstvu. Jsem jedinej kterej tomu nejvíc rozumí, když se něco pokazí, nejde to, nebo co sem to zas kdesi klikl... ale na druhou stranu jsem pak zas jen ten co furt do toho hledí, čumí, jen si hraje, závislák a podobně.

Nejlepší je tyhle lidi ignorovat co nejdéle, ať si poradí sami, a pokud si neporadí, ignorovat dále a posléze si je náležitě vychutnat, že je to primitivní, že by na to přišlo i pětileté děcko. A jako finále jim říct, aby trochu používali ten hrb nad krkem (hlavu) + selskej rozum.

PS: neskládejte, nereinstalujte PC pro rodinu, zaprvé to nikdo neocení, a zadruhé v tom lepším případě tím zabijete celý den.

...a za třetí v tom horším

...a za třetí v tom horším případě dostanete ještě vynadáno, že po vašem zásahu (např. odvirovávání beznadějně červivého počítače) nemůžou najít to či ono, co měli uložené kdesi v hlubinách různých obskurních adresářů (začínajících většinou na "Documents and Settings...")

Nezapomínej, že uživatelé to

Nezapomínej, že uživatelé to neměli v obskurním adresáři, oni to měli "v počítači" - což je přesně to, co by měl BFU o filesystému vědět, jenže si ještě musíme tak čtyřicet let počkat...

V autě ti dneska taky zasvítí kontrolka "je to rozbité, zastav a zavolej odborníka", a nikoho nenapadne na dálnici otvírat ten jednolitý zapečetěný blok motoru :). A stejně jako se auta posunula od "mám nastudované fungování všeho, takže vím, že když to skřípe při natáčení klikou, tak to mám tadyhle promazat" k "tlačítko start/stop, pedály 'rychleji' a 'pomaleji', volant doleva a doprava, stěrače se spustí při dešti, světla při setmění, a když dochází benzín, tak mi to auto řekne" - tak se vyvine i rozhraní počítačů pro BFU (kteří stále představují 90% uživatelů, a tedy těch kdo vývoj platí, a pro koho by měl být). Jenže auta tu máme skoro století, a počítače jen půlku téhle doby...

Tak každému se může udělat

Tak každému se může udělat názor a když holt pokládá za nutnost udělat si ty stránky sám, ať si je udělá. Ale tu potřebu dělat si osobní stránku apriori sám nevidím... třeba už jen proto, že i když si s grafikou do určité míry rozumím a zvládl bych to, tak poté co jsem usoudil že tu osobní stránku chci, ji "dělám" už půl roku a pořád jsem se ještě nedostal dál než k html hlavičce.
Takže pokud někoho spolehlivého najdeš, asi bych jeho pomoc ocenil také.

Mam uplne stejny nazor, jako

Mam uplne stejny nazor, jako Ty. Nemam duvod vymyslet vzhled, kdyz mi jde o funkcnost. Potykal jsem si s par grafickyma programama, ale bohuzel ani jeden mi nerika pane, protoze nemam graficke oko. Nevidim rozdil mezi lososovou ruzovou a obycejnou ruzovou. Hlavne nevim proc bych to mel vedet, grafik taky nevi co je to relativni a absolutni pozicovani...

Buď rád, že nejsi doktor. To

Buď rád, že nejsi doktor. To by sis teprv vyslechl nářky. :-D

Anebo ještě lépe právník

Tam už naprosto chybí povědomí okolí, že lidé živící se ve městě coby dělníci obchodního práva v životě neviděli rozvod, dědictví a sousedovo plot.

(Zde je však pravdou, že řada advokátů o sobě šíří lež, že rozumí všemu, takže si za to můžou sami).

Pánové od počítačů

Eh, jako bych to neznal! :-P Tchýně i po sedmi letech žije v domnění (a všude tvrdí), že jsem programátor. Přitom dělám win-servery, případně systémovou podporu, ale programování jsem viděl maximálně tak, když jsem bastlil svůj blog v ASPčku (no, dobře, ještě pak cca. před patnácti lety Basic na IQ151 /pro mladší: to byl počítač, ne RadO/) :).

To ale není nic proti borce, která mé manželce tvrdila, že programovala web! Když se jí má žena zeptala, v čem to programovala, dozvěděla se, že ve Wordu je funkce "uložit jako HTML."

Vždyť programování je TAK SNADNÉ!

Čili Arthure, já nevím, proč si tu "osobní stránku" nenaprogramujete ve Wordu. Chcete poslat popis, jak se to dělá? :-P :-D

Myslím, že bych to

Myslím, že bych to nezvládl... Zato by to bylo osobnostně podtržené! :)

Funkce ve Wordu

Ve Wordu, ale i v jiných nástrojích, je funkce "uložit jako HTML". Ale webdesignéři a programátoři a vůbec lidi vod počítačů to tají, protože kdyby se to dostalo na veřejnost, tak by si stránky uměl PROGRAMOVAT každej, a tihle příživníci co se tím teď živí by přišli o snadnej kšeft.

LOL

A e-shopy v Excelu. Brrr. ;-)

Leonardo da Vinci

Asi by každý měl býr renesančním filosofem. Ti zvládali vše od fyziky po sochařství :p

Ale přikláním se k názoru, že jestli má webová prezentace vyjadřovat osobnost (a profesi) kodéra, nesmí se nikdo divit, že bude v UTF-8 plaintextu. Že nebude hezká? Mě, jako kodérovi se taky nelíbí spousta výtvorů kamarádek z designu (občas jen tabulka s jejich obrázky vyexportovaná z wordu).

A když budu chtít stránku ve stylu plaintext a přitom bude přehledná, zajímavá a koukatelná, stejně budu shánět grafika..

Až do teď jsem si myslel, že

Až do teď jsem si myslel, že Tom Cruise je herec a producent. Podle jeho osobní www stránky http://www.tomcruise.com/ mi nezbývá nic jiného, než si začít myslet, že je i skvělý webdesigner ;-)
Pozn.: jméno Tom Cruise bylo vybráno náhodně - dosaďte si každý svoji vlastní "celebritu."

Jako ti doktori

Už to tu zaznělo, ale já většinou na požadavek okomentovaný tím, že jsem "od počítačů" a nebo "programátor" většinou odpovídám dotazem, zda by si dotyčný nechal operovat koleno od špičkového zubaře. Po následném nechápavem pohledu mu vysvětlím, že i když je zubař doktor a třeba i špičkový, tak má svoji specializaci a jiným věcem nerozumí...

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na „Uložit změny“.